Güven endeksi kendine geliyor

Güven endeksi kendine geliyor

Mart Ayı Tüketici Güven endeksi, Ocak ayının ikinci yarısından bu yana yükselişini sürdürüyor. Ocak ayının ikinci yarısından başlayan çıkış Mart ayında da devam ettti. Endeks geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %9,5 arttı. Bu artışın en önemli nedeni, tüketim eğilimindeki artış olarak görünüyor.

Sizin CEO'dan ne farkınız var?

Sizin CEO'dan ne farkınız var?

Evinizi bir CEO gibi yönetmeniz istense ne kadar zorlanırdınız? Bana sorarsanız neredeyse hiç zorlanmayacağınızı söylerim... Eğer hem iş hem ev işleri odaklıysanız üstüne çocuklarınız ile olan ilişkileriniz de eklenmişse, sizden profesyonelini markette bulmak zor olurdu! Yine de neymiş bu CEO ile benzer özelliklerim diyenler için bir liste hazırladık: Çözüm odaklısınız

Yıl sonu kişisel finans düzenlemeleri

Yıl sonu kişisel finans düzenlemeleri

Yıl sonunda tüm hesaplar kapatılır, en azından fitlenmeye ve denkleştirilmeye uğraşılır. Bu hesapları hem geçmişi temize çekmek hem yeni kararlar almayı kolaylaştırmak için yaparız. Bu yeni yıl kararlarını yerine getirmekte zorlansak da bu yıl evdeki hesabın çarşıya uyması için neler yapmalı, geçtiğimiz yıl direndiğimiz aslında bize uymayan o kararlara nasıl şekil vermeli birlikte bir bakalım;

2012 yılının risklerinden uzak durmalısınız?

2012 yılının risklerinden uzak durmalısınız?

Yeni yılın başlangıcına yaklaşırken öncelikle geride bırakacağımızı yılı değerlendirmemiz ve gireceğimiz yıla ilişkin beklentileri dikkatle gözden geçirmemiz gerekiyor. 2011 yılı ile ilgili değerlendirmeleri sık sık yapmaya çalıştım, çalışıyorum. 2012 yılı için ise nasıl planlama yapılması gerektiğine değinme başlamıştım. Şimdi de 2012 yılının nasıl bir olabileceğini ve bireylerin yeni yıl planlamasını nasıl yapması gerektiğini değerlendirmek istiyorum.

Yaşam standartlarını doğru belirlemek

Yaşam standartlarını doğru belirlemek

Kıt kaynakları devamlı zorlayarak çemberi döndürmek hiç de kolay bir şey değil. Ekonomi biliminde kıt kaynakları kullanarak optimum dengeyi sağlamanın zaman zaman krizlere neden olduğunu görüyoruz. Kişisel finans noktasında da bireylerin elde edebildikleri gelirlerin sınırlı olması, bireysel bütçeyi döndürebilmek için giderlerinde kısıtlamalar yapmalarına ve bütçelerini en optimum şekilde kullanmalarına gereksinim doğuruyor.

Zamlar karşısında nasıl bir strateji izlemelisiniz?

Zamlar karşısında nasıl bir strateji izlemelisiniz?

Bütçelerimizi dengelemeye çalışırken risk yönetimini uygulamamız gerektiğini söylüyordum. Bu ay içerisinde yaşanan zamlar neden risk yönetimi yapmamız gerektiğine güzel bir örnek oldu. Şirketler kriz dönemlerinde acil nakit fonu ayırırlar. Çünkü neyin ne olacağı belli olmaz ve ceplerinde nakit bulundurmayı tercih ederler. Bunun için gerek bazı varlıklarını satarlar, gerekse de yatırımlarından vazgeçip ellerinde nakit tutmaya karar verirler.

Kazancını söyle kariyerini tahmin edeyim

Kazancını söyle kariyerini tahmin edeyim

Kariyer seçimi birey için en anlamlı ve hayati kararlardan. Öncelikle, ilgi alanlarınızı belirlersiniz, sonra ilgi alanınızda uzmanlaşır ve bir süre sonra uzmanlık alanınızdan dünyayı tanımlayarak yaşamaya başlarsınız. Olmadığınız bir kişiye ulaşma adımlarının en büyüğü belki de o ilk karar anı. Sosyal ve ekonomik açıdan sizi büyüten ve çelme takan zamanları olacakıtr mutlaka!

Zam mütarekelerinde 5 stratejik nokta

Zam mütarekelerinde 5 stratejik nokta

Elbette hepimiz daha fazla kazanmak istiyoruz. Bunun yolu ya iş değiştirmekten ya da göze alamadığımız ya da sonuç alamadığımız zam görüşmelerinden geçiyor. Eğer düzenli zamlar alamıyorsanız, enflasyon bazında para kaybediyor olmanız, aynı işi ilk girdiğiniz döneme oranla uzmanlaşmış olmanıza rağmen aynı paraya yapıyor olmanız muhtemel. Eğer durumunuz bu mimvalde ise size bir yapılacaklar listesi hazırlayalım:

Ekonomik şartlar

Ekonomik şartlar "altın" gibi yatırım aramak için uygun değil!

Piyasalarda geçen hafta yaşanan fırtına biraz karışık yorumlandı. Çünkü hisse senetleri piyasaları sert düşüş yaşarken, güvenli liman olması ile ün kazanan – daha doğrusu işler kötüye gidince hep yükseldiği için güvenli liman sıfatı kazandırılan – altın fiyatlarında yaşanan gerileme panik yarattı ve kafalarda soru işaretleri yaşanmaya başladı. Altında bir balon mu var ve bu balon mu patlamaya yüz tuttu diye tartışmalar yaşanabilir. Ben bunlara girmeden, Nisan ayında yazdığım yazıyı hatırlatarak nokta koymak istedim.

Harcama bahaneleri ve onları durdurma yöntemleri

Harcama bahaneleri ve onları durdurma yöntemleri

Alışverişe sevk eden bahanelerimiz ve onları durdurmak için verdiğimiz mental savaşları örneklemek istedik. Bahanelerimizi ve nasıl durduracağımızı sıraladık. Siz de kendi bahanelerinizi ve kendinizi durdurma yöntemlerinizi paylaşın! Birlikte içimizdeki alışveriş canavarına dur diyelim!

x