Takipteki kredilerde azalma dikkati çekti!

Yılsonu verilerinden yararlanılarak oluşturulan 5–10 yıl vadeli konut kredileri basit ortalamalarına göre; 2010’da % 0.90 olarak gerçekleşen konut kredisi aylık ortalama faiz oranı, 2011 yılında % 1.29 olarak gerçekleşti. Konut kredi oranlarındaki yaklaşık % 0.36’lık artışa karşın, kullanılan konut kredilerinin artması da, gayrimenkul sektörünün büyümesinin en önemli göstergeleri arasında dikkat çeken veri oldu.

Hareket zamanı!

Lonelyplanet'in makaleleri arasında gezinirken, bir başlık ilgimi çekti, "Türkiye'ye mükemmel bir seyahat". Neler demişler diye şöyle bir bakındım İstanbul, Ayvalık, Kapadokya'nın adı geçiyor, tarihi anılıyor. Aya Sofya, Kapadokya ve Likya Yolu'na ait fotoğraflara hayranlıkla baktım. Ne yalan söyleyeyim hoşuma gitti okuduklarım. İçinde yaşarken, sıradanlaşan ancak şöyle bir kenara çekilip izlemeye başladığınızda medeniyetlerin kurulduğu, büyüdüğü topraklarda yaşıyor olmanın, neredeyse bir açık hava müzesinde olmanın farkına varmak mümkün.

Yaz öncesi tatil planları!

Nisan'ı güzel kılan baharın gelişiyle birlikte 23 Nisan'da bizlere bir mola imkanı tanıyacak olması. Yıllık izninizden bir gün alarak, kendinize yaz öncesi bir ödül verebilirsiniz. Şu an uçak biletleri aylar öncesine oranla daha yüksek fiyatlarda olsa bile, son dakika planlarından çok daha karlı olacağınız gerçek. Sezonun açılmasına sayılı bir zaman kalmışken eğer yıllık izin günlerinizi belirleyebiliyorsanız, mutlaka fırsatları karşılaştırmaya ve en iyi fiyatı bulmak üzere kolları sıvamaya girişmenizi tavsiye ederiz. Sizler için 20 Nisan giriş ve 23 Nisan çıkış tarihleriyle üç güzel şehirde otel araması yaptık.

Konut alırken lokasyona dikkat edin

Konut fiyatlarının seyri ve konut kredisi faizlerini sıkça konuşuyoruz. Ancak bunların yanında esas önemli olanın aldığınız konutun değerini hakedip etmediği olduğunu unutmamalıyız. Diler yatırım amaçlı alın gerekse ihtiyaçtan alın, dikkat etmeniz gereken olay, konutunuzun değerli olup olmadığı olmalıdır. Konut alırken nelere dikkat etmeliyiz başlığı altında birçok satır başına ulaşabilirsiniz ve bunlara dikkat edebilirsiniz. Fakat esas dikkat etmeniz gereken nokta ‘lokasyon’ olmalıdır. Ekonomide, yatırımlar değerleme üzerine yapılır. Olumlu beklentiler, gelecekte olması gündemde olan yeni yaptırımlar yatırım stratejilerine yön verir. Konut konusunda da bazı önemli değerlemeler olmalı. Örnek olarak; konut alacağınız yerin yakınında bir hastane, üniversite, alışveriş merkezi gibi binalar varsa bunlar o yerin değerli olmasını sağlar. Hastane olduğu takdirde – özellikle büyük şehirlerde – doktorların o bölgeden konut satın alması veya kiralamasına neden olabilir. Bu nedenle konut satın alırken, o konutun bulunduğu yer – yani lokasyon – büyük önem taşımaktadır. İnşaat şirketi yöneticileri, kendi yaptıkları daireleri elbette çok üstün özellikli olarak sırayalayacaklardır. Ancak tabir-i caizse tuvaletin altından olması yeri geldiğinde dairenin nispeten daha düşük fiyatlı olmasının önüne geçemeyebilir. Konumu daha uygun ve daha düşük özellikli bir daire, daha lüks ürünlerle yapılmış daireden daha yüksek fiyatlı satılabilir ve kiralanabilir. Eğer ki konut almayı düşündüğünüz evin lokasyonu ciddi anlamda bir avantaj sağlıyorsa, biraz daha fazla para vermeyi göze alın.

Konutların metrekare birim fiyatı 106 TL arttı.

Merkez Bankası da bundan sonra konut fiyat endeksi yayınlayarak Türkiye genelindeki konut fiyatları değişimini mercek altına alacak ve iki ayrı endeks yayınlayacak. Birisi Türkiye genelini temsil eden “Türkiye Konut Fiyat Endeksi”, diğeri ise yapım yılı 1 seneyi geçmemiş konutların fiyatlarını temsil eden “Türkiye Yeni Konutlar Fiyat Endeksi”. Endeks hesaplanırken bireysel konut kredisi başvuruları sırasında oluşan ekspertiz değerlemeleri esas alınıyor. Yani konut fiyatı verileri bankalardan geliyor. Kredi verilsin verilmesin, bu süreçte değerlemesi yapılan tüm konutlar bu endekste yer alıyor. Endeks, yeterli veri geldiği hesaplanan 26 ilde oluşan konut fiyatları üzerinden hesaplanıyor.

Konut fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor!

Türkiye’de konut fiyatlarındaki yükseliş alışkanlığı hız kesecek gibi görünmüyor. Konut fiyatlarında 2008 yılından sonra talebe bağlı başlayan yükseliş hareketi, inşaat metrekare birim maliyetlerindeki yükselişle devam ediyor. Ancak geçmiş yıllardaki talebe bağlı olan artıştan sonra oluşan fiyatlara göre inşaat maliyetlerindeki artışı kullanan inşaatçılar da, fiyatların yüksek olmasına neden oluyorlar. Konut kredisi faizlerinin yüzde 1’li seviyelerin altına inmesi ile konuta olan yüksek talep, konut fiyatlarını da yükseltmişti. Konut kredi faizlerinde yaşanan yükseliş dalgasının ardından konut fiyatlarının seyri önemli bir hal almıştı. Hatta geçmiş dönemli yazılarımda, konut kredisi faizlerinin cazibesini yitirmemiş olabileceğinden ve konut fiyatlarının iyi araştırılıp analiz edilmesi gerektiğinden bahsetmiştim. Fakat kredilerdeki yaşanan yükselişe rağmen, konut fiyatlarında da yükseliş hareketi dikkat çekiyor. Merkez Bankası tarafından hazırlanan Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE)’ye göre konut fiyatları artmaya devam ediyor. Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE) 2011 yılının Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,87, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,34 artış gösterdi.

Konut satışları 2011 yılında zirveye ulaştı

2011 yılında konut kredilerindeki cazibe tüketicileri konut değiştirmeye teşvik etti. Yılın son çeyreğinde alınan önlemler, 2012 yılına etki edecek gibi görülüyor. Çünkü 2011 yılının son çeyreğinde konut satışlarında yine artış göze çarptı. TÜİK'in 2011 yılı dördüncü dönemi konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde bir önceki döneme göre yüzde 16,82 oranında artışla 118 bin 867 konut satıldı. Söz konusu dönemde, konut satışlarında bir önceki döneme göre en yüksek artış yüzde 31,12 oranı ile İstanbul (TR10) bölgesinde gerçekleşti. Bir önceki döneme göre yüksek artış gösteren diğer bölgeler sırasıyla, yüzde 30,79 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt (TRA1), yüzde 29,96 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt (TRC3), yüzde 29,21 ile Antalya, Isparta, Burdur (TR61) ve yüzde 25,06 ile İzmir (TR31) bölgeleri oldu. Aynı dönemde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki döneme göre azalış gösteren bölgeler ise sırasıyla, yüzde -14,13 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari (TRB2), yüzde -3,50 ile Zonguldak, Karabük, Bartın (TR81) ve yüzde -0,33 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir (TR71) bölgelerinde gerçekleşti.

El ve kabin bagajlarında sıvı kontrolü!

Uçmak günümüzün hızını yaşamanın, iş ve tatil planlarımızı, seyahatlerimizi ayarlamanın en kestirme, güvenli ve artık ucuz yollarından biri. Bu sıralar THY'nin 29 Şubat'a kadar sürecek olan yurtiçi uçuşlarda 49 TL kampanyası da ucuz uçak bileti arayanlara ya da erken rezervasyonu seven planlı yaşayabilen tüketiciler tarafından da çok ilgi görüyor. Uçak yolculuğu sırasında yaşadığınız sorunların tazmini ile ilgili Betül Sungurlu'nun Uçamazsanız 100 EUR cepte yazısını da bu havalarda uçacak olanlara hatırlattıktan sonra, bu yazının konusuna yani bagaj boylarına gelelim. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, dış hat uçuşlarında uygulanan el ve kabin bagajlarında sıvı kısıtlamasının 1 Mart 2012 tarihi itibariyle İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 1 Nisan 2012 tarihi itibariyle de tüm iç hat uçuşlarında uygulanacağını bildirdi.

Toplu taşımada iyileştirme talebe bağlı

İstanbul'da toplu taşıma ile yolculuğa bir bakalım istedik. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma ücretlerine zam yaptı. Tam bilet 1.75 TL, indirimli bilet ise 1.00 TL oldu. Tam mavi kart 140 TL, indirimli mavi kart ise 70 TL'ye yükseldi.