Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın zorunlu hale getirilecek geri dönüşü uygulamasıyla eski buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik eşyalar para edecek.

Haziran ayında yürürlüğe girecek olan Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği ile birlikte firmalar en az sattıkları ürün kadar piyasadaki eski ürünleri toplamak zorunda kalacaklar. Böylece çöpe giden elektronik eşyalar yeniden para etmiş olacak. Kullandığımız buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinası, televizyon, cep telefonu ve bilgisayar gibi eski ve kullanılmayan elektrikli ve elektronik aletler para değeri taşıyacak. Bu ürünlerinizi firmalara satarak hem para kazanabilecekseniz hem de firmalar kendilerine konulan kotayı tamamlamış olacak.

Atık toplamak için platform kuruluyor

Arçelik, Vestel, Profilo, Beko ve Bosch’un da bulunduğu beyaz eşya üreticileri ile HP, Dell, Apple, Toshiba, Samsung, Sony, ve Casper gibi bilgisayar üreticisi firmaları atık ürünlerin toplatılmasıyla ilgili çalışmalara başladı. Elektronik firmalarının eski ürünü getiren belli bir miktar indirim sağlayacak kampanyaları da arttırması bekleniyor.

Haziran 2013'te yürürlüğe girecek

Beyaz eşyaların yüzde 65’i geri dönüşecek İlgili yönetmelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Mayıs 2012’de çıkarıldı. Haziran 2013’te yürürlüğe girecek olan ve 2013 – 2018 yıllarının planlandığı yönetmeliğin 16. maddesinde, üretici firmaların, hangi oranlarda geri dönüşüm ve geri kazanım miktarlarını karşılaması gerektiği belirtiliyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.