Enuygun.com uyarıyor:Sigortadan alacağımız var, haberimiz yok!

betulsungurlu

Sigorta konusundan söz ederken akla hep doğan hasar ödemelerinin zamanında alınıp alınamayacağı gelir. Oysa sigorta şirketleri, yaşadıkları hasardan doğan alacaklarını tahsil etmeyen müşterilerinin peşine düşüp, ödemelerini almaları için özel bildirimde bile bulunuyor. Buna rağmen, doğan alacağını almak için başvuru yapmayan pek çok sigortalı bulunuyor. Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Sigortacılık Direktörü İbrahim Özkaplan, sigorta alacaklarıyla ilgili 2 yıllık zamanaşımı süresi olduğunu hatırlatarak, tüketicileri zamanında hareket etmeleri konusunda uyarıyor.

Sigortacılık sektöründe hasar ödemelerinin yeterince adil olup olmadığı tüketicilerin önemli soru işaretlerinden biri. Oysa sigorta şirketleri, kendilerinden alacaklı olup da hakkını henüz aramamış olanların bile peşine düşüyor! Tüm sigorta şirketleri, internet sitelerinde bulunan ‘Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar’ başlığı altındaki bir bölümle alacaklılarını hak talep etmeye davet ediyor. Enuygun.com Sigortacılık Direktörü İbrahim Özkaplan, “Siz de ‘sigortadan alacağım olabilir’ diyenlerdenseniz, sigorta şirketinizin web sitesinden ilgili link aracılığıyla ya da http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/hak-sahiplerince-aranmayan-paralar adresinden gerekli araştırmayı yapabilirsiniz,” diyor.

Sigortacılık ile ilgili kamuoyundaki ön yargıların sektörün en büyük yaralarından biri olduğunu dile getiren Enuygun.com Sigortacılık Direktörü İbrahim Özkaplan, “Sektörün büyümesi için biz dahil birçok yetkili bir yandan ürün pazarlamaya bir yandan da olumsuz önyargıları silmeye çalışıyor. Kasko, zorunlu trafik sigortası, konut sigortası ve diğer sigorta seçeneklerindeki hasar ödemeleri konusunda sigorta şirketlerinin tüketici lehine davranışları yeterince dillenmiyor,” dedi.

Şaşırtıcı da olsa sigorta şirketlerinden alacaklarını aramayan hak sahiplerinin de olduğunu belirten Özkaplan, “Tüm sigorta şirketlerinin sigortacılık kanunu gereği tek bir çatı altında toplandığı Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin internet sitesinde, ‘Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar’ başlığı altında bir bölüm bulunuyor. Siz de ‘sigortadan alacağım olabilir’ diyenlerdenseniz http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/hak-sahiplerince-aranmayan-paralar adresinden gerekli araştırmayı yapabilir ya da kasko konusuyla ilgili detaylı bilgiye www.enuygun.com adresinden ulaşabilirsiniz. Gerçek kişiler TC kimlik numaraları, tüzel kişiler ise vergi numaraları aracılığıyla sorgulama yapabiliyor. İlgili liste, sigorta şirketlerinden gelen bilgiler doğrultusunda her yıl ocak ve temmuz aylarında güncelleniyor. Yani sigorta şirketleri haklarını aramayanların bile peşinde,” dedi.

Bu liste nasıl oluşuyor?

Tutarı 50 TL ve üzerindeki her türlü alacak, 6 ay içinde hak sahibi tarafından aranmazsa, sigorta şirketi alacaklıya iadeli taahhütlü yazılı bildirimde bulunuyor. Bu mektup aynı zamanda alacakla ilgili 2 yıllık zamanaşımı süresi olduğunu, süre dolduğunda ilgili tutarın sigorta şirketine gelir yazılacağını bildiriyor. Mektubun gönderilmesini takip eden 1 ay içinde hak sahibi başvuruda bulunmazsa yukarıda bahsettiğimiz link ile tüketicilere ulaşılmaya çalışılıyor. 50 TL’nin altındaki tutarlar için sigorta şirketleri mektup göndermek zorunda değil. Alacaklı 6 ay içerisinde başvurmazsa 50 TL altındaki tutarlar doğrudan ilgili listeye ekleniyor.
 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar