• Anasayfa
  • Bilgi
  • Enuygun.com müjdeliyor: Faiz oranları düşüyor, işte o oranlar!

Enuygun.com müjdeliyor: Faiz oranları düşüyor, işte o oranlar!

betulsungurlu

2014 yılı başında hissedilir derecede artan tüketici kredisi faizleri düşmeye başladı. Konut kredisi faizleri ise yeniden yüzde 1’in altına geldi. Merkez Bankası’nın geçen hafta politika faizinde yaptığı yüzde 0,75’lik son indirimin ardından kredi faizlerinin daha da düşmesi bekleniyor. Kredi piyasasında hareketlilik yeniden başlıyor. Kredi başvurusunda bulunan kişi sayısı ise giderek artıyor.

İçindekiler

İhtiyaç kredisi faizleri üç ayda yüzde 10 düştü.

İhtiyaç kredisi faiz oranları da yeniden düşmeye başladı. Mart ayında yüzde 17’lere kadar çıkan yıllık faizler Haziran itibariyle yüzde 15’lere kadar düştü. Benzer şekilde aynı dönemde taşıt kredisi faiz oranları da yüzde 15’lerden yüzde 13’lere kadar geriledi. Türkiye’de her ay 750 bin ile 1 milyon arasında kişi ihtiyaç kredisi kullanıyor.

Konut kredisi faizleri yüzde 1’in altına geriledi.

Yerel seçimlerin hemen ardından azalan belirsizlik ortamı ve yurtdışı olumlu gelişmelerin ardından yılın ikinci çeyreğinde piyasadaki faizlerin yeniden gerilerken, konut kredisi faizleri de buna paralel olarak Nisan ayı itibariyle düşmeye başladı. Mart ayında yıllık yüzde 14’lere kadar çıkan konut kredisi faiz oranları şu an yüzde 12’lere kadar düştü. Bazı bankalarda aylık yüzde 1’in altına kadar düşen faizler söz konusu! Yılın ikinci yarısında kredi kullanımının belirgin olarak artmasını bekliyoruz. Enuygun.com üzerinden yapılan kredi sorgulamalarının sayısındaki artış da buna işaret ediyor.

Faiz düşüşleri bankadan bankaya değişiklik gösteriyor.

Faiz seviyelerinin hızlı değiştiği dönemlerde kredi faizleri belirlenirken bankaların birbirinden farklı davranması da dikkat çekiyor. Bir kısım banka faiz oranlarını hemen düşürüyor, bir kısım ise piyasada faizlerin şekillenmesini bekliyor. Bankaların kredi politikaları arasındaki farklılıklar da faiz oranı kararlarını etkiliyor. Bu sebeple tüketicilerin kredi kararı vermeden önce maliyetlerini mutlaka karşılaştırarak en uygun bankayı seçmelerini öneriyoruz.  

Tüketici Kredisi Faiz Oranları
  İhtiyaç Kredisi Taşıt Kredisi Konut Kredisi
Oca.14 15.3 13.9 12
Şub.14 16.8 15 13.5
Mar.14 17 15.3 13.9
Nis.14 16.7 14.5 13.3
May.14 16.4 14 12.5
Haz.14 15.6 13.24 12.2
Kaynak: TCMB

Kredi Faiz Orarı Grafiği


betulsungurlu
Betül Sungurlu
140 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar