Enuygun.com’dan sonra BDDK da tüketicileri uyardı!

betulsungurlu

Kredili mevduat hesaplarındaki kullanım artışına bir ay önce dikkat çekmiş, tüketicileri maruz kaldıkları yüksek faiz yükü hakkında uyarmıştık. Konuyu basın bültenimizle kamuoyu ile de paylaşınca "Nakit çekim yasağı kredili mevduatı artırdı" haberimiz büyük basın organlarında da yer almıştı.

Enygun.com’dan sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da geçtiğimiz hafta sonu aynı konuya dikkat çekti ve vatandaşı kredili mevduat hesapları konusunda uyardı. Konuyu basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaşan BDDK, açıkça kredili mevduat hesabının yüksek faizlerinden bahsetmese de bu kredi türünün faiz oranının sorgulanması gerektiğini vurguluyor!

BDDK ayrıca, kredili mevduat hesabının mevcut bankacılık hizmet sözleşmesi ya da genel kredi sözleşmesi çerçevesinde açılabileceğini belirtiyor. Bankalar tarafından “avans hesap”, “artı hesap”, “ek hesap” gibi değişik adlar altında da sunulabilen bu kredi,  hesapta para olmadığı halde para çekmeye olanak veriyor. Bankaların bu kredi türüne uygulayacakları faiz ve masrafları serbestçe belirleyebildiklerini de ifade eden BDDK,  bu sebeple tüketicilerin bankalar arası karşılaştırma yapmasının önemli olduğunu söylüyor.  

BDDK’nın satır aralarında dikkat çektiği konuya biz biraz daha açıklık getirerek yeniden hatırlatalım istedik:  Bankaların bu kredi türüne uyguladığı faiz oranı yaklaşık olarak aylık %5 civarında. Ve birçok banka şu anda bu civarda faiz oranı uyguluyor. Bankalar arasında bu konuda da rekabet başlarsa, faiz oranları da bir miktar düşecektir.

İhtiyaç kredilerindeki %1-%1,5 arası değişen aylık faizleri göz önünde bulundurduğunuz da kredili mevduat hesabının faizinin oldukça yüksek olduğunu siz de fark edeceksiniz. Elbette faizle birlikte masraf ve vergileri de dâhil ederek toplam maliyeti hesaplamak gerekir ama %5 yine de oldukça yüksek. Bu sebeple çok mecbur kalmadıkça bu krediyi kullanmaktan kaçınmakta fayda var.

 

Kredili mevduat hesabı genellikle acil ve çok kısa dönemli nakit ihtiyaçları için kullanılabilir. Ancak sürekli olarak kullanıyorsa kullanıcısında ciddi oranda faiz maliyeti yaratıyor demektir. Özellikle borç kapamak için bu krediye yöneliyorsanız nakit sıkışıklığı konusunu daha ciddiye alıp, borçlarınızı birleştirmeye çalışabilirsiniz.

BDDK’dan yapılan basın açıklamasına göre katılım bankaları hariç sektörde kredili mevduat hesabı kapsamında kullanılan krediler 2011 Haziran ayında 6,5 milyar TL iken 2011 itibariyle 7,4 milyar TL’ye çıktı. 6 ay gibi bir sürede yaklaşık 1 milyar TL’lik artış bu kredi türü için oldukça fazla. Basın bültenimizde de belirttiğimiz gibi bu kredi türü kullanımı göreceli olarak yüksek faiz oranlarından dolayı bir süredir artmıyordu. Kredi kartına getirilen nakit çekim kısıtlaması vatandaşı kredili mevduat hesabına yönlendirdi.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar