Avrupa'da kriz dalgasının önüne enflasyonun yavaşlama seyri geçti ve yüzler gülmeye başladı.

Geçtiğimiz haftalarda, enflasyon farkına göre katsayılar belirlendi maaşlarda iyileştirme çalışmaları yapıldı. Geçtiğimiz yıla oranlar enflasyondaki yükselme eğilimi, zam beklentilerini de körüklemişti. Buna göre memurlar için belirlenen zam oranı %2,68 oldu.

Şu dönemin tam da finansal olarak harekete geçme zamanı olduğunu hatırlatmak istedik. Bir kaç basit tedbirle gelir gider döngünüzde önemli farklar yaratabilirsiniz.

Alışveriş rakamlarını düşürün

Örneğin, her zaman alışveriş ettiğiniz marketin fiyatlarını zaten biliyorsunuz, diğer marketleri araştırın market alışverişlerinizi, en uygun ve en düşük fiyatta evinizin temel gıda maddelerini alabileceğinizi göreceksiniz.

İnternet üzerinden alışverişe şans tanıyın, bugün artık oldukça yaygın olan bu alışveriş sisteminde temel gıdadan giyime kadar pek çok ürünü uygun fiyatta bulmak mümkün.

Online bankacılık hizmetlerinden yararlanın

Havale, EFT, düzenli ödeme, para gönderme, kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleriniz için çok daha az para ödeyin. Bankacılık işlemlerinizde bankanızı doğru biçimde kullanmak sizi kara geçirecek. Yine bankanızla olan ilişkilerinizi doğru kullanmak yani düzenli ödemelerinizin banka üzerinden yürütülmesi, ihtiyaç kredisi gibi taleplerinizde bankanın size olan güven puanını da yükseltecek. Enflasyon gerilerken atağa geçin.

Tasarruflu ürünleri kullanın

Evinizde su, yakıt tasarrufunu kontrol altına almanızı ve size en az %10 faturada düşüş yansıması sağlayacağını garanti eden ürünleri edinin ve kullanın. Ev içi tasarrufta faturalarınızı rahatlatabilecek önlemleri ve eski elektrikli aletlerinizin dönüşümüyle ilgili tedbirleri öğrenin.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.