Enerji kimlik belgesi olmayan ev satılamayacak

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yıllar önce ev satışlarında DASK yani zorunlu deprem sigortası girdi hayatımıza. 2 Mayıs’ta devreye girecek yeni düzenlemeye göre de Enerji Kimlik Belgesi olmayan binanın alım satımı yapılamayacak. 2011 yılından önce ruhsatı alınmış tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunluluğu geliyor. EKB belgesi olmayan binaların alımı ve satımı yapılamayacak.

Yasal zorunluluk 2 Mayıs'ta başlıyor

Yasal zorunluluk 2 Mayıs’tan itibaren başlayacak ve yapı ruhsatı 2011’den önce olan binalar için geçerli olacak. Buna göre evlerin A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı olacak. Binaların en az C kategorisini tutturması gerekecek. Binaya gelecek uzmanlar binanın ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı ve cam sistemi gibi özelliklere bakarak not verecek.

Evlerin belgesi olacak

Başka bir deyişle izolasyonu yapılmamış bir binanın geçer not alması zor gözüküyor. Zaten çevremizde pek çok binada yerel belediyeler de baskı yaptığı için izolasyon yapılıyor. Enerji Kimlik Belgesi uygulaması şimdilik sadece alım satımı yapılacak evler geçerli. Kiralanacak evler için geçerli değil. Ancak yakın zamanda DASK gibi bu uygulama da kiralanacak evler için gerekebilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2035 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar