Binanızın Enerji kimlik belgesi EKB’si bulunmayan başka bir deyişle hala izolasyon yaptırmayanlar 2017 yılından sonra binasını satışa sunamayacaklar.

Halk arasında mantolama olarak da bilinen ve binanın enerji ve ısısını koruma amaçlı yapılan izolasyon sayesinde özellikle yakıt tüketiminde ciddi tasarruflar sağlanıyor. Bu yüzden de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binaların bir an önce izolasyon yaptırması için baskı yapıyor. Hatta bu konuda bir çok banka uygun koşullarda kredi imkanı da tanıyor. Ya da dilerseniz bir miktar ihtiyaç kredisi kullanarak eviniz izolasyonunu yaptırabilirsiniz.

2017’den sonra belgesiz eve satış izni yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu belgesi olmayan evlerin de 2017 yılından itibaren satışa sunulamayacağını açıkladı. Çünkü bu belgesi bulunmayan evler tapuda görülecek ve satışlarına izin verilmeyecek,

6 milyar dolardan fazla tasarruf

Bakanlığın verilerine göre, Türkiye'de eski binalardan 814 müstakil konut, 4 bin 371 apartman, 21 rezidansın enerji kimlik belgesi bulunuyor. Yeni binalardan da 12 bin 289 müstakil konut, 95 bin 880 apartman, 678 rezidans enerji kimlik belgesine sahip. Uygulamanın ülke genelinde yaygınlaşması halinde ise 6,75 milyar dolar tasarruf sağlanması bekleniyor.