En uygunun peşine düşmedikçe daha çok ücret öderiz!


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 18 |Güncellenme : 9 Aralık 2019

Bankalar aidatı olmayan ama aynı zamanda taksit ya da puan biriktirme imkânı da bulunmayan kredi kartı çıkarmak için hazırlanıyorlar. Böylece kredi kart aidatı şikâyetlerinin önüne geçilmesi planlanıyor! Bu arada diğer bankacılık ücret ve komisyonları için de tavan belirleme uygulaması gündemde!

Bu yeni uygulamalar ilk anda kulağa hoş gelse de bankalar yine aidat ve ücret almaya devam edecek gibi görünüyor. Tüketici olarak biz en uygunun peşine düşmedikçe de tüm bu uygulamalar maalesef aynı kulağı ters taraftan göstermekten başka bir şeye hizmet etmeyecek.

Kim taksitsiz kredi kart ister?

Bankalararası Kart Merkezi 2012’de bin kişiye “en sık kullandığınız kredi kartınızın beğendiğiniz özelliği nedir?” diye sormuş. Ankete katılanların yüzde 61’i (diğer özelliklerden açık ara fark ile) “daha çok noktada taksit imkânı sunması” şeklinde yanıtlamış. Bu soruya verilen ve en çok oy olan bir diğer yanıt ise yüzde 21 ile “puan toplayabilmem” olmuş.

Kart aidatının olmamasını, beğendiği özellikler arasında sıralayanlar ise sadece yüzde 2 ile sınırlı! Bu durumda taksit ya da puan toplama imkânı olmayan kredi kartını aidatsız olsa da kim ister ki?

 

Asıl problem aynı hizmete daha fazla ödemek

Bankalar verdiği hizmet karşılığında ücret almak istiyor. Aslında tüm dünyada da uygulama bu yönde. Özellikle de düşük faiz ortamında ücretler bankalar için daha çok önem kazanıyor.

Devlet daireleri dâhil aldığımız tüm hizmetler ücretli olduğuna göre bankalarda da durum bundan farklı değil. Asıl problem ise aynı hizmete daha fazla ödemek! Bunun için de bankacılık hizmet ve ürünlerinde de küçük araştırmalarla en uygununun peşine düşmek ardından da gerekirse banka değiştirmeyi göze almak gerekiyor. Aynen GSM sektöründe en uygun tarifeye geçmek için numaramızı başka operatöre taşıdığımız gibi… Ancak söz konusu olan bankamızı değiştirmek olunca sanırım biraz zorlanıyoruz.

Araştırma şirketi Synovate’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı pazar araştırması bu konuyla oldukça bağlantılı! Araştırmaya göre Türkiye’de bireysel bankacılık müşterilerinin %36’sı bankalarına tutkuyla bağlı! Öyle ki Türkiye, bu sadakat oranı ile araştırma yapılan 13 ülke arasında sadakat sıralamasında baştan dördüncü sırada yer alıyor. Yani diğer bankaların ürünlerini ve fiyatlamalarını incelemeden karar veren önemli bir grup banka müşterisi var. Oysa fiyatları sadece arz değil talep de belirliyor.

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.