Dünyanın en kalabalık şehri hangisi, inşa edilen en yüksek bina nerede veya gezegenimizde bugüne dek ölçülen en yüksek sıcaklık ne biliyor musunuz?

1- Dünyanın en yüksek noktası

Dünyanın zirvesi Çin-Nepal sınırında bulunan Everest Dağı. Everest'in en yüksek noktası ise 8.848 metreye kadar ulaşıyor.

2- Dünyanın en kalabalık şehri

Japonya'nın başkenti Tokyo, çevresinde bulunan Kanagawa, Chiba ve Saitama gibi yerlerle birlikte dünyanın en kalabalık metropolünü oluşturuyor. Bu da toplamda 35 milyondan fazla nüfusa karşılık geliyor. Tokyo'nun bilinmeyenlerini keşefetmek için Tokyo şehir rehberimize de göz gezdirebilirsiniz.

'En'lerle dünya turu

3- Dünyanın en uzun yer ismi

Gezegenimizde öyle yerler var ki isimlerini görenler başta uzun bir cümle olduğunu düşünüyor. Bugüne dek bilinen en uzun isimli yer ise Yeni Zelanda'da bulunan ve kısaca Taumata olarak da anılan Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.

'En'lerle dünya turu

4- Dünyanın en yüksek gökdeleni

Dünyanın en yüksek noktası Everest. Ancak insan yapımı eserler söz konusu olduğunda bu rekor Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde inşa edilen Burç Halife'ye ait. Seyir terasından tüm Dubai'yi görebileceğiniz kulenin yüksekliği 828 metre. Burç Halife ile ilgili diğer ilginç bilgileri öğrenmek isterseniz tıklayın. Şehre en uygun uçak biletleri de burada.

'En'lerle dünya turu

5- Dünyanın en kurak yeri

Kuraklık denince akla genellikle Afrika gelse de dünyanın en kurak yeri aslında buradan kilometrelerce uzakta, Güney Amerika'da bulunuyor. Şili'nin Atacama Çölü'ne neredeyse 40 yıldır hiç yağış düşmedi.

'En'lerle dünya turu

 

6- Dünyanın en fazla yağış alan yeri

Eğer kuraklık bana göre değil, bol yağış alan bir yer olsun derseniz, dünyanın en yağışlı bölgesi olarak blinen ve Hindistan'da yer alan Mawsynram'a gelebilirsiniz. Buraya yıllık ortalama 11861 mm yağış düşüyor.

'En'lerle dünya turu

7- Dünyanın en sıcak yeri 

Dünyada yüksek sıcaklıklar konusunda da Afrika çölleri haklı bir üne sahip ancak bu konuda Kuzey Amerika'da yer alan Ölüm Vadisi 57 dereceye yaklaşan sıcaklığı ile en yüksek sıcaklık rekorunu elinde bulunduruyor.

'En'lerle dünya turu

8- Dünyanın en alçak yeri

Ölüdeniz adıyla da anılan Lut Gölü, dünyanın en alçak noktası olarak biliniyor. İsrail – Ürdün sınırında yer alan göl, son yıllarda giderek artan fabrika atıkları nedeniyle yok olma tehlikesi altında.

'En'lerle dünya turu

9- Dünyanın en mutlu ülkesi

Yapılan araştırmalara göre bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Danimarka, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer. Danimarka'nın yüksek yaşam standartları ve gelişmiş ekonomik şartlarının bu konuda etkili olduğu düşünülüyor. Başkent Kopenhag'da dolaşarak mutlu insanların ülkesini keşfetmek isterseniz tıklayın.

'En'lerle dünya turu

10- Dünyanın en derin mağarası

Rusya'da bulunan Krubera Mağarası, 2000 metreden fazla derinliği ile dünyanın en derin mağarası unvanını elinde bulunduruyor.

'En'lerle dünya turu

11- Dünyanın en düz yeri

Bolivya sınırlarında yer alan Uyuni Tuz Gölü, 11 bin kilometrekareye yaklaşan dümdüz bir arazi aynı zamanda.

'En'lerle dünya turu

12- Dünyanın en uzun sıradağları

7 farklı Güney Amerika ülkesinden geçen And Dağları, 8000 kilometreyi bulan uzunluğu ile yeryüzünün en uzun sıradağları olarak biliniyor.

'En'lerle dünya turu

13- Dünyanın en yüksek şelalesi

Venezula'nın uçsuz bucaksız ormanlarında bulunan Salto Angel yani Angel Şelalesi'nin yüksekliği tam 978 metre. Şelalenin bulunduğu Canaima Ulusal Parkı'na sadece helikopterle ulaşılabiliyor.

'En'lerle dünya turu

 

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.