ABD'li bir şirketin araştırmasına göre en güvenli ve güvensiz kart şifreleri ortaya çıktı. DataGenetics'in araştırmasına göre en sık kullanılan ve dolayısıyla hırsızların ilk denediği şifre, hepimizin günlük hayatta sık kullandığı dört basamaklı şifre yani 1234 sayısı.

Araştırmaya göre en güvenli şifreler birbirine anlamı olmayan, rastgele sayılardan oluşan şifreler. Mesala bu şifrelerden biri 8068. Aslında kolay rakamlar gibi gözükse de bu şifrenin en az kullanılan şifrelerden biri olduğu ortaya çıktı. Bunun gibi rastgele sayılardan oluşan biraz daha karmaşık şifreleri kullanmak kartınızı daha güvenli kılacaktır.

İçindekiler

En güvensiz şifreler

1234 rakamlarının yanısıra dört adet 1, dört adet 0 gibi şifreler tehlikeli. Örneğin 0000 ya da 1111 ya da 3333 gibi şifreleri kullanmayın. Ya da ardaşık rakamları 1212 türünden şifre yapmaktan da kaçının.

Ne yapmalı?

Kimlik bilgileriniz ele geçirilmesiyle zor durumda kalabileceğiniz doğum tarihi gibi bilgileri içeren şifreleri de kullanmamanızda fayda var. Para transferi, harcamalar, ödemeler vs bir çok şeyi yaptığımız banka kartları ve kredi kartlarınıza şifre verirken bu uyarıları dikkate alın. Unutmayayım diye kullandığınız kolay bir şifre yüzünden sonra başınız derde girebilir. Konuyla ilgili daha önce yazdığım Güvenli internet şifresi için 4 yöntem başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN