Her yıl 700 bine yakın Türk’ün vize başvuru yaptığı AB ülkeleri içerisinde en çok vize veren ülke Fransa oldu. Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu geçen yıl 106 bin 60 Türk vatandaşına Schengen vizesi verdi. Fransa’yı 71 bin 631 başvuruyla Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve 40 bin 432 vizeyle İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu izledi. Yine Yunanistan konsoloslukları da vize başvurularına genelde olumlu yanıt veren ülkelerden oldu.

İçindekiler

En çok olumsuz yanıt veren Norveç oldu

Ekonomi krizle boğuşan İspanya da vize başvurularının geneline olumlu yanıt verdi. Vize başvurularına en çok olumsuz yanıt veren ülke Norveç’in Ankara Konsolosluğu oldu. Norveç konsolosluğu yüzde 23,4 ile başvurulara olumsuz yanıt verirken, onu yüzde 21,6 ile Belçika’nın Ankara Başkonsolosluğu izliyor.

 

Vize kazancı 50 milyon Euro’nun üstünde

Her yıl 700 bine yakın Türk, Schengen ülkelerinden vize alabilmek için yaklaşık 50 milyon Euro başvuru ücreti ödüyor. Pek çok mahkeme kararına rağmen Türk vatandaşlarına uygulanan bu vize işlemlerinden elde edilen kazanç da 50 milyon Euro’nun üstünde. AB Komisyonu'nun araştırmasına göre geçen yıl Türkiye’den Schengen ülkelerine yüzde 11,5 artışla 624 bin 361 vize başvurusu yapılırken, bunların yüzde 5'i reddedildi. Schengen vizesi için Almanya, Hollanda ve Danimarka'dan vize kolaylığı başlıklı yazımızdan bu ülkelerin yaptıkları değişikleri de görebilirsiniz.

Vize verilmese de ücret iade edilmiyor

Bu yıl başvuru sayısının 700 bine ulaşması bekleniyor. Birçok Schengen ülkesi 60 avro olan başvuru ücretine ilaveten daha düşük miktarlarda, 20 euro civarında işlem ücreti talep ediyor. Ancak vize talebi reddedilse bile alınan ücretler iade edilmiyor. 2011 verilerine göre Schengen ülkelerine vize başvurularında 5 milyon 266 binle Rusya başı çekiyor. Fakat AB ile vize kolaylığı anlaşması bulunan Rusya'da vize başvuru ücreti 35 euroya iniyor ve bazı gruplara muafiyet tanınıyor. Türkiye'de yüzde 5 olan vize ret oranı Rusya'da ise yüzde 1,5'e geriliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar