Sadece oturmak için değil yatırım için de ev satın alan var. Hatta istediği büyüklükte bir evi satın alamadığı için daha küçük ev alıp kiraya verenler de bulunuyor. Öğrenci ya da bekar olup ayrı eve çıkan ve boşananların da sayısında artış olunca 1+1 evlere talep arttı. Peki sizce en çok kazandıran ev tipi hangisi?

İçindekiler

Amortisman süresi en kısa 1+1 evlerde

Gayrimenkul veri analizi platformunun yaptığı araştırmaya göre İstanbul’da en karlı amortisman süresi en kısa daire tipi olarak 1+1’ler başı çekiyor. Bunu sırasıyla 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler izliyor. İstanbul’da 1+1 dairelerin amortisman süresi 18 yıl gibi bir ortalama veriyor. Peki 1+1 daireleri cazip kılan etken ne? Öncelikle İstanbul gibi büyük şehirlerde öğrenci ya da yalnız yaşayan kişi sayısında artış var. Yeni evlenen ya da çocuklarını evlendirmiş karı koca kalmış yaşlılar da 1+1 konutları tercih ediyor. Bu tip konutlarda kiracı sirkülasyonu da daha fazla olduğu için kira artışları da daha yüksek oluyor. 1 ya da iki kişilik aileler de ısınma ve aidatların azlığı gibi nedenlerle bu konutları tercih edebiliyor.

Talep fazla

Plazalara, üniversitelere ya da toplu ulaşıma yakın 1+1 dairelere talep azalmıyor. Bu canlı talep artışı 1+1 fiyatlarını ister istemez artıyor. Yatırım için satın almak isteyenler de daha az parayla yatırım yapıyor hem de uygun fiyatlı kiraya verebiliyor. Ev büyüdükçe satın almak ya da kiralamak isteyenlerin sayısında azalma meydana geliyor. Örneğin aynı sitede 1+1 ev ile 4+1 ev arasında yaklaşık 3 katı fiyat farkı oluşuyor. Bu da satın alma gücünü düşürüyor.

Kiralama oranı daha yüksek

Örneğin aynı sitede 1+1 bir ev 300.000 TL’ye satılırken 4+1 ev için 900.000 TL gibi bir rakam isteniyor. Kiraya verdiğinizde ise 1+1 evi 1.300 ya da 1.500 TL’ye kiraya verebilirken 4+1 evi 2.500 TL ya da 3.000 TL’ye verebiliyorsunuz. Kirada 1+1’in kazancı daha fazla oluyor. Ya da satmak istediğinizde büyük ve pahalı bir eve göre 1+1 evi satmak daha kolay. Çünkü yatırımcıların ve yeni evlenenlerin tercihi bu yönde oluyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN