En büyük finansal kabusunuz hangisi?

mugekanbay

Para, Türkiye'de hakkında konuşulması zor konulardan biri. Bu toprakların geleneğine, "maaş ve yaş sorulmazlarına" rağmen artık bu durum değişiyor. Üstelik iyi ki değişiyor. Zira paylaşmaya, deneyimleri aktarmaya ihtiyacımız var. Hem birbirimizin hikayelerini dinlemek hem bu hikayelere çeşitli uzmanlardan yorumlar alabilmek önemli.

Finansal korkularımız zamanda iki yönlü ortaya çıkıyor

Yaşlanıp emekliliğimizi alacağımız dönemde, temel ihtiyaçları ve yaşın getirdiği zorunlulukları karşılayamamak ve muhtaç olmak. Ayı döndürememek ve ana dair finansal kararlarda uzun süreli sorun yaratan hatalara düşmek.

Bu zamanın iki farklı ucuna ait korkuyu birbirinden ayırmak güç. Birbirilerine etkileri ise tartışılmaz. Bu noktada zor şeylerden biri şu; kendimizi yaşlı hissetmezken henüz iş hayatının orta dönemlerindeyken, emeklilik ve yaşlılık dönemini düşünmek. Ancak plan yapmak, bütçe planlamak bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı ne kadar hızlı geliştirirseniz, o kadar hızlı durum analizine geçip kesinti alanlarını, birikim fırsatlarını değerlendirirsiniz.

Ya işten çıkarılırsam, giderlerimi bu sürede nasıl idare ederim?

Elbette kayda değer ve direkt gününüzü etkileyen bir kaygı. Ancak burada da yine planlı ve bütçeli olmanın faydasını göreceksiniz. Bazı doğruların sarsılmaması ve şansa bırakılmaması gerektiğini farkedeceksiniz. Örneğin, aldığınız krediler için işsizlik sigortası yaptırmak gibi bir önlemi atlamamak. Ya da acil durum fonları oluşturmak. Söylemesi kolay yapması zor haklısınız. Yine de kendinize hakim olabildiğiniz ayların sonunda, örneğin kredi kartı borcunuzun minimum oranını ödeyecek nakit paranız ya da yine bu dönemler için düşünülmüş kredi taksidiniz için ayrılmış nakitiniz olacaktır.

Yatırımlarım kötü sonuçlar verirse?

Burada da riskleri büyütmek ya da dizginlemek sizin elinizde. Eğer uzman değilseniz, uzmanı oynamanın anlamı yok. Büyük risk büyük kaybı ve kazancı vaadeder. Eğer bu riski alan yatırım araçlarını tercih edecekseniz beklenti kaybını karşılayacak bir acil durum fonu yine gerekli olacaktır! Konuta yatırım yaparken de iyi araştırma ve takip önemli.

Bizim öngörebildiğimiz finansal sıkıntılar bunlar siz de bizimle finansal korkularınız neler? Paylaşım ve yorumlarınızı bekliyoruz!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar