Almanya'da bira, Fransa'da şarap, Rusya'da votka ve daha fazlası... Tüm bu içkiler artık tüm dünyada kitlelerin severek tükettiği seçenekler olsa da bu ülkelerde yeri bir başka. Hangi ülkede hangi içki türü daha çok seviliyor dersiniz?

Almanya – Bira

Almanya demek bir anlamda bira demek. Ülkede bu içki o kadar ünlü ki Münih şehrinde adına düzenlenen festival Oktoberfest'de tüketilen biralar adeta su gibi akıp gidiyor. Ülkenin dünyaca ünlü bira markalarının yanında yerel biralar da oldukça popüler ve lezzetli. Bu sonbaharda Münih'e uçup festivale katılmak isterseniz şehre en uygun uçuşlara göz atmak için tıklayın.

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

Fransa – Şarap

Romantik yemeklerin olmazsa olmaz içkisi şarabın merkezi ise elbette Fransa. Ülkede çok eskilere dayanan köklü bir şarap geleneği var. Bölgelere göre farklılık gösteren şarapların en ünlülerinden bazıları ise ülkenin güneydoğu bölgesinde yer alan ünlü Bordeaux ve çevresinde yetişen Cabernet Sauvignon, Merlot gibi üzümlerden elde ediliyor. Ülkenin başkenti Paris'in en ünlü lezzetleri de galerimizde

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

İspanya – Sangria

Son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler olan sangrianın merkezi İspanya'da hem kafe ve restoranlarda hem de evlerde leziz sangria seçeneklerini tadabilirsiniz. Şarabın içine konyak ve meyve parçaları eklenmesiyle hazırlanıyor.

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

Japonya – Sake

Pirinçten yapılan bir tür rakıya benzeyen sake ise Japonya'nın en ünlü tatlarından biri. Ülkede yemeklerin yanında veya dilerseniz yemekten sonra sake içerek günü sonlandırabilirsiniz. Japonya'nın başkenti Tokyo'da gezilecek yerleri de galerimizde keşfedin.

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

Meksika - Tekila

Yanında tuzla birlikte içilen tekilanın anavatanı Meksika olsa da bu içki de günümüzde hem ülkemizde hem de dünyanın farklı noktalarında severek tüketiliyor.

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

Rusya – Votka

Votkanın dünyaya Rusya'nın bir armağanı olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyoruz. Ülkede votka neredeyse su kadar fazla tüketilen bir içki. İster meyve suyu ile karıştırın isterseniz sek olarak için ama Rusya'da votkanın tadına bakmadan dönmeyin. Ülkeye en uygun uçak bileti fırsatlarını karşılaştırmak içinse tıklayın yeter.

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

Küba – Mojito

Bacardi, lime ve nanenin dayanılmaz karışımı ile hazırlanan mojito ise Küba'dan çıkarak dünyaya yayılan bir lezzet. Bugün parti ve kutlamaların vazgeçilmez içkisi mojitoyu bu kadar sevmemizin nedeni belki de Küba'nın sıcak ve hareketli yaşam tarzı olabilir mi? Küba aynı zamanda çok geç olmadan görmeniz gereken 7 yerden biri. Kışın yaz tatili de yapabileceğiniz Küba dışında kış mevsiminde yazı yaşayabileceğiniz harika rotalar da yazımızda.

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

Uzo – Yunanistan

Komşu ülke Yunanistan'ın ünlü içkisi uzo da bizdeki rakı ile neredeyse aynı ancak uzoda anason biraz daha az kullanılıyor ve rezene aroması da ilave ediliyor. Ülkede tavernalar ve restoranlarda çokça tüketilen uzo için bile ta Atina'ya kadar gidenler var. Eğer siz de aralarına katılmak isterseniz hemen Atina uçuşlarını karşılaştırmaya başlayın.

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

Rakı – Türkiye

Gelelim ülkemize. Yurdumuzda özellike Ege bölgesinde çok lezzetli şaraplar yapılsa da milli içkimiz olarak kabul edilen rakı Türkiye'de tutistler tarafından da çok tercih ediliyor. Rakı için ülkemizde hemen her bölge ve şehir ideal olsa da birçok kişiye göre İstanbul Boğazı'nda rakı keyfi bir başka... Şehrin keyfini çıkarmak için yapmanız gereken diğer şeyler ise İstanbul şehir rehberimizde. Kente uçarak doyasıya gezmek ve diğer lezzetlerin de tadına bakmak isterseniz İstanbul uçak biletlerini karşılaştırmaya başlayaiblirsiniz.

En az ülkeleri kadar ünlü içkiler

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.