Emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri başladı

nihanbayram

1 Kasım’dan itibaren emlak vergisinin 2. taksit ödeme dönemi başladı. 30 Kasım’a kadar ödeyebileceğiniz emlak vergisi için muafiyet grubu da açıklandı. Peki kimler emlak vergisinden muaf olacak?

Emlak verginizi ödemeyi unutmayın

1 Kasım 2021 tarihinden itibaren 30 Kasım 2021’e kadar emlak verginizi ödemeniz gerekiyor. Emlak verginizi belirlenen tarihte ödemediğinizde aylık olarak %2 oranında ceza zammı uygulanıyor. Eğer emlak vergisi ödenmemiş gayrimenkulunuzu satmak isterseniz vergi ödenmediği için satış işlemine izin verilmez

Kimler emlak vergisi ödemez?

Türkiye sınırları içerisinde konut, arsa, işyeri, dükkan, daire, tarla, yazlık, bağ ya da bahçe gibi taşınmaz mal varlığı olan herkes emlak vergisi ödemek zorunda. Ancak bazı durumlarda bu vergiden muaf olabilirsiniz. Eğer sadece bir tane eviniz varsa ve bu evin metrekare olarak ölçüsü 200 m2yi aşmıyorsa emlak vergisi ödemek zorunda değilsiniz. Bunun dışında tek geliri emekli maaşı olan emekli ev sahipleri, hiçbir geliri olmayan ev hanımları, işsizler, şehit eşleri ile yetimleri ve engelli raporu olan ev sahipleri bu vergiden muaflar.

5 yıllık iade almak mümkün

Emlak vergisinden muaf olduğunu bilmeden emlak vergisi ödeyenler için Kamu Denetçiliği Kurumu emsal bir karar açıkladı. Bu karar ile vergi muafiyetine uygun ev sahipleri başvuru yaptığında geriye dönük 5 senelik iade yapılacak. Eğer vergi muafiyeti grubundaysanız ve son 5 yıldır bunu bilmeden vergilerinizi ödediyseniz dilekçe yazarak iade alabilirsiniz. Ödeme yaptığınız belediyenin emlak vergisi servisine başvurarak işleminizi başlatabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN