4 yılda bir güncellenen arsa rayiç bedelleri bu yıl özellikle yeni gelişen semtlerde metrekare fiyatlarında yüzde 15-20’ye varan arttırıldı. Bu durumda emlak vergilerinde yüzde 200’e varan artışlar oldu. Büyükşehir yasasıyla yeni büyükşehir olan illerde de emlak vergisi arttı.

İçindekiler

İlk taksit için son gün 31 Mayıs

Emlak vergisi birinci taksit ödemelerine başlandı. 31 Mayıs’ta sona erecek emlak vergisinde pek çok semtte fiyatlarda artış var. 4 yılda bir düzenlenen arsa rayiç bedelleri bu yıl yeniden düzenlendi ve özellikle büyükşehirlerde yeni gelişen yerlerde fiyatlarda ciddi oranda artış yapıldı. Dün konuyla ilgili Defterdar yetkilisiyle konuştum ve bana “5-10 yıl önce şehir dışı kalan semtlerde bugün milyon dolarlık evler satılıyor bu yüzden yeni düzenlemeler yaptık ve özellikle son yıllarda gelişen semtlerde fiyatları arttırdık” dedi.

Yüzde 200’e varan artış var

Bu hesaplamaya göre geçen yıl 100 TL emlak vergisi ödeyen bir kişinin bu yıl ödemesi gereken tutar 300 TL’ye kadar çıkabiliyor. Yüzde 200’lere varan artışlar var. Yeni büyükşehir olan Aydın, Denizli, Şanlıurfa, Muğla, Balıkesir, Tekirdağ, Van, Malatya, Mardin, Kahramanmaraş, Hatay, Manisa gibi illerde de emlak vergisi %100 oranında arttırıldı. Büyükşehir olmadan önce 200 metrekare eve 200 TL emlak vergisi ödeyen bir kişi bu sene 400 TL ödeyecek.

Yeni evler için ¼ oranında muafiyet var

Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında başlıyor. Ödemenin gecikmesi durumunda her ay için %1,40 oranında gecikme zammı alınıyor. Yeni aldığınız bir ev içinde beyanda bulunmanız gerekiyor. Aksi halde yine cezai işleme tabi kalırsınız. Yeni inşa edilen binalarda da 5 yıl boyunca konutun emlak vergisi değerinin ¼’ü oranında 5 yıl süreyle emlak vergisinden muaf olabiliyorsunuz. Yani evinizin emlak vergisi değeri örneğin 400 TL ise bunun 100 TL’si düşülüp 300 TL üzerinden emlak vergisi ödüyorsunuz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar