Emlak vergisi taksitleri için son hafta 2012 yılı emlak vergisi ikinci taksit ödemesinde son haftaya girdik. Ev, işyeri, arsa ve arazisi olanların, 30 Kasım Cuma akşamına kadar ikinci taksitlerini ödemeleri gerekiyor. Ödeme yapılmazsa aylık % 1,40 oranında gecikme zammı uygulanacak. Ödemelerinizi belediyelerin internet sitelerinden de yapabilirsiniz.

İçindekiler

Kimler emlak vergisi ödemez

Dilerseniz kimlerin emlak vergisi ödemeyeceğine bir göz atalım. Emekli, dul veya yetim aylığından başka geliri olmayan emekliler ile dul ve yetimler, hiçbir geliri olmayan ev kadınları, işsizler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, özürlüler belli şartlarda emlak vergisi ödemez. Bu şartlar neler?

23 bin liraya kadar mevduat sınırı var

Öncelikle bu kişilerin brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca emekli, dul ve yetim aylığından başka gelir olmaması şartı da var. Bu kişilerin 23 bin liraya kadar mevduatları varsa sorun yok. Ancak mevduatlarının 23 bin lirayı geçmesi durumunda emlak vergisi alınıyor.

Evinde oturma şartı yok

Yukarıda belirtilen koşullara sahip kişinin bizzat evinde oturması şartı aranmıyor. Eğer kişi evini kiraya vermiş ancak kendisi de başka bir konutta kiralık olarak oturuyorsa ve yukarıda belirtilen hususlara sahipse emlak vergisi ödemez. Ancak diyelim ki emekli dul aylığı alıyor ve tek evi var, kiraya vermiş. Kendisi annesinin veya kız kardeşinin evinde oturuyorsa o zaman emlak vergisi öder. Bu durumda kendisinin de kirada oturması şartı aranıyor.

Yazlık evlerde durum

Yazlık ev sahiplerinin de emlak vergisi ödememe hakları var ancak bir tek yazlık eve sahipseniz yani başka bir kışlık eviniz yoksa bu mümkün. Ancak yazlık evde sürekli oturulması ve ikamet kaydınızın da bu evin bulunduğu muhtarlıkta olması gerekir. Gelir getirmeyen arsa Tek konutun dışında gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olunması, indirimli emlak vergisi oranı uygulamasına engel değil. Bu durumda da tek konut için emlak vergisi ödenmiyor. Ancak gelir getirmeyen işyeri, arsa ve arazinin emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor.

Bu yıl ev satın alanlar…

2012 yılında alım satıma konu olan gayrimenkullerin emlak vergisinin satıcı tarafından ödenmesi gerekiyor. Buna göre gayrimenkul, ikinci taksit ödeme süresinden önce satılmış olsa da ikinci taksitin satıcı tarafından ödenmesi gerekir. Ancak 2012 yılında alım satıma konu olan gayrimenkulün 2012 yılı vergisinin satıcı tarafından ödenmesi gerekmekle birlikte, ödenmeyen emlak vergisinden alıcı da satıcı ile birlikte sorumlu tutuluyor.

Özellikle 2012 Mayıs ayından sonra satın alınan gayrimenkullerin emlak vergisi ikinci taksitinin satıcı tarafından ödenip ödenmediği alıcı tarafından takip edilmeli. Zira satıcı tarafından ödenmeyen ikinci taksit, alıcıdan tahsil edilebilir. Yeni ev satın aldıysanız bu durumu evi satın aldığınız kişiyle bir kez daha konuşmanızda fayda var. Emlak vergisi haricinde kira gelir vergisiyle ilgili bilmek istediklerinizi Kira vergisiyle ilgili bilinmeyenler başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN