Emlak vergisi gayrimenkul sahiplerinin devlete ödediği bir vergi türüdür. Bu vergi türü büyükşehir belediyesi sınırları içindekiler ve diğerleri olarak ikiye ayrılır. Aynı zamanda belli özelliklere sahip kişiler de Emlak Vergisi ödemez. Peki Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

İçindekiler

Hesaplama nasıl yapılır?

Bunun için hesaplamada gayrimenkulün vergi değerinin konutta binde 1 katı, arazi içinse binde 3 katı uygulanır. Ancak gayrimenkul büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeyse konutta binde 2 katı, arsada da binde 6 katı olarak hesaplanır.

Oranları kim belirler?

Emlak vergisi hesaplamasında arsa payı, binanın durumu, asansör, garaj vs. gibi özellikleri de hesaplamaya dahil edilir. Hesaplamalar defterdarlık, Maliye Bakanlığı yetkilisi, tapu sicil müdürü, belediye yetkilisi, vali ve belediye başkanlığı gibi yetkili kişilerden oluşan bir komisyon tarafından belirlenir. Bu oranlar her yıl yeniden açıklanır. Aynı zamanda her yıl için yeniden vergi ödeme dönemleri belirlenir.

2014 yılı emlak vergisi ödeme tarihleri

2014 yılı vergi takvimi ise şöyle:

Emlak Vergisi 1. Taksit ödemeleri 1 Mart – 31 Mayıs 2014

Emlak Vergisi 2. Taksit ödemeleri 1 Kasım – 1 Aralık 2014

Bu yıl büyükşehirlerde zam var

Yine bu yılki hesaplamalarda büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki yerlerde semtler arasında hatta aynı semtlerde cadde kenarı ve sokak olmak üzere farklılıklar gözükebilir. Bu yüzden özellikle İstanbul’da yaşayanlar, bu yıl geçen yıla göre daha farklı bir vergi tutarıyla karşılaşabilirsiniz. 4 yılda bir yeniden belirlenen arsa metrekare birim bedellerine, bu yıl %200 hatta %300’u bulan artışlar yapıldı. Bu değer emlak vergisi hesaplamada baz alındığı için özellikle büyükşehir belediyesi sınırları içerisindekileri etkileyecektir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar