• Anasayfa
  • Bilgi
  • Emlak vergisi konutun metrekaresine ve yerine göre değişir mi?

Emlak vergisi konutun metrekaresine ve yerine göre değişir mi?

tugbahacibayramoglu

Emlak vergisi konutun metrekaresine ve yerine göre belirlenen bir vergi türüdür. Hatta ilgili meskenin büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde olup olmaması da vergi oranlarını değiştirir. Hesaplama basit bir şekilde aşağıdaki tabloya göre yapılır.

Emlak Türü

Şehir

Büyükşehir

Konut

%1

%2

İşyeri

%2

%4

Arsa

%3

%6

Arazi

%1

%2

Yani konutun metrekaresi hangi belediye sınırları içerisinde olduğu ve ne için kullanıldığı soruları vergi tutarını değiştirir. Büyükşehir belediyesinde vergiler diğer illere göre %100 daha zamlıdır. Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde de yine ilçeden ilçeye emlak vergisi ödemeleri farklılık gösterir.

Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde Beşiktaş ilçesiyle Esenler ilçesinde aynı metrekareye sahip iki konutun emlak vergisi farklılık gösterebilir. Hatta aynı belediyede cadde üzerindeki evle iki sokak arkadaki evin de emlak vergisi farklı olabilir. 2014 yılı için arsa değerlerinin belirlenmesi emlak vergisi fiyatlarını da arttırdı. Bu yüzden geçtiğimiz yıllara göre daha yüksek oranda emlak vergisi ödemeniz söz konusu olabilir.

İçindekiler

Kimler emlak vergisi ödemez

Ancak eğer emekli, işsiz, ev hanımı ya da engelliyseniz ve 200 metrekareyi aşmayan tek eviniz varsa emlak vergisi ödemezsiniz. Yine bu kişilerin emlak vergisi ödememek için 26 bin TL’yi aşmayan mevduat vs. gelirinin olmaması gerekir. Hemen hatırlatalım 2014 yılı Emlak vergisi 1. Taksit ödemesinin başlangıcı 1 Mart 2014’tür.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar