İçindekiler

4 yılda bir yenilenen emlak vergileri bu sene yeniden düzenlenecek. Maliye Bakanlığı gelirini arttırmak için rayiç oranlarını da devreye sokmak istiyor. Bunun için KDV oranlarını belirleyen Değer Tespit Komisyonu devreye girecek.

Rayiç bedel devreye girecek

2013 yılına zamlı haberlerle başladık. Konut alımlarında getirilen KDV artışına şimdi de emlak vergisindeki artışın eklenmesi bekleniyor. Her dört yılda bir belirlenen arsa ve arazinin birim metrekare bedelleri 2013 yılında yenilenecek. Emlak Vergisi geçerli olan birim metrekare fiyatlarının belirlenmesinde rayiç bedelin göz önünde bulundurulacağı bir formül üzerinde duruluyor. Bu kapsamda Maliyecilerin değer tespit komisyonlarında etkinliğinin artırılması planlanıyor.

Komisyonda maliyeci sayısı artabilir

Arsa ve arazi birim metrekare bedelleri belirlenirken belediyelerin, vatandaştan gelebilecek itirazı önlemek amacıyla düşük rakam yazabiliyor. Türkiye genelinde ilçe ve illerde toplanan değer tespit komisyonları, belediye başkanı veya vekili, belediyeden yetkili bir memur, tapu sicil müdürü veya vekili, ticaret odasından bir üye, Maliye Bakanlığı'ndan iki temsilci ile köy veya mahalle muhtarından oluşuyor. Yeni dönemde komisyonlardaki Maliyeci sayısının daha da artırılması formülü üzerinde duruluyor.

Fiyatlar 2009 yılında değişmişti

Emlak Vergisi'nde 2010 başından itibaren geçerli olacak ve 2011, 2012 ve 2013 yılı için baz alınacak metrekare birim değerleri en son 2009 yılı sonunda belirlenmişti. İstanbul ve İzmir'in de aralarında bulunduğu çeşitli şehirlerde 2006 değerlerinin bazıları 3'e, 4'e katlandı. Ancak yine de boğazda bir yalı ile Anadolu’daki bir evin aynı vergiyi ödediği durumlar var.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar