Project house'un derlediği,  E posta 40 yaşında çalışmasını mutlaka gördünüz. Hayatımıza girdiğinden bu yana ne çok şeyi etkiledi ne çok biçime büründü ve hepsi de ne iyi oldu! Bu macerayı infografiğe bağlı kalarak hızlıca özetleyip biraz da biz dip not düşelim istedik;

1971 yılında Ray Tomlinson ilk elektronik posta mesajını gönderdi, bu mesaj neydi diye merak ediyorsanız, hatırlamaya değecek bir şey olmadığını belirtip bu teknolojiyi geliştirirken spam diye bir şey hayal etmediğini belirtiyor Roy Tomlinson.

1976 yılında Kraliçe 2. Elizabeth ilk email gönderisini gerçekleştiren devlet görevlisi oldu.

1982 email kelimesi tahtına yerleşti. İlk gülen smiley hayatımıza girdi. Bu dönemde Türkiye'de yurt dışı ve içiyle hızlı ticari yazışma yapabilmesi Telex adı verilen telefon hattına bağlı bir tür elektirikli daktilo ile mümkündü.

1989 Elwood Edwards tarafından AOL mail sistemlerinde kullanılmak üzere ikonik sesler seslendirildi. Bunların en bilineni 1998 senesinde de filmi çekilen You've got mail oldu.

1997 Microsoft Outlook'un ilk sürümü yayınlandı. Hala bizimle olan outlook 1998 Spam kelimesi oxford ingilizce sözlükte yer aldı. Türkiye'de yeni teknolojiler konusundaki kelime-kavram karşılıkları tartışma bugün dahi sürmekte ve bir sonuca bağlanmaksızın kendi yerini edinmeye çalışmakta.

1999 İlk spam filtresi geliştirildi.

2000 ilk ölçümlenebilir toplu email gönderimi, Akbank Kültür Sanat için gerçekleştirildi. Bu gönderi Türkiye'de yapılan bir ilk olma özelliğindeymiş.

2002 Bugün Türkiye'de çok doğal bulduğumuz ada özel ve kişiselleştirilmiş maillerin ilki gönderildi.

2007 Arama motoru devi GoogleGmail'i hizmete aldı. Hayati bilgileri emanet ettiğimiz, depolama konusunda her saniye kendini geliştiren gmaili de anmadan geçmemişler!

2008 ABD Başkanı Barack Obama 13 milyon e-posta adresini seçim çalışmaları propagandasında topladı ve kullandı. Bu dönemde Türkiye'de e-devlet çalışmaları sürdürülüyordu.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.