• Anasayfa
  • Bilgi
  • Elinize fazladan para geçse nasıl değerlendirirsiniz?

Elinize fazladan para geçse nasıl değerlendirirsiniz?

dincerkeskinpala

Üzerine en fazla konuştuğumuz konulardan bir tanesi konut kredileri oldu. Çünkü Türkiye’de insanların yatırım denince aklına ilk olarak konut geliyor. Yılbaşlarında piyangodan para çıksa ne yaparsınız sorusuna, halkın büyük bir çoğunluğu çeşitli yerlerden ev alırım şeklinde cevap veriyor. Parayı yönetmekte sıkıntı çeken ya da ülkenin durumuna pek inancı olmayan kesimlerin, mevcut para ile konuta yatırım yapmak istemesini anlayışla karşılayabilirim.

Ancak konutun belli dönemlerde çeşitli ihtiyaçlarının çıkması, eskimeye bağlı onarım işlerinin maliyetleri, apartmanla ilgili genel yapılacak düzenlemeler vb harcamalar uzun dönemde ev sahibini sıkıntıya sokabilir. Bu nedenle fazladan param olsa gayrimenkulde değerlendirmeyi düşünmem. Fakat Türk halkının çoğunluğu benimle aynı düşüncede değil.

İçindekiler

Türkler en çok ev almayı ve altına yatırım yapmayı seviyor!

MasterCard tarafından yaptırılan MasterIndex araştırmasının sonuçlarına göre, Türk halkının fazladan 40 bin TL’si olsa bu parayı öncelikli olarak ev / daire almak ve altına yatırım yapmak için kullanacak.

Otomobil almak, tasarruf yapmak ve eğitim için harcamak ise diğer öncelikli başlıklar.
40 bin TL’yi değerlendirme yöntemleri konusunda, kadınlar yatırımda ve alışverişte, erkekler ise işlerini geliştirmede ve yeni iş kurmada daha hevesli olduğu görülüyor.

MasterCard tarafından her sene, Türk halkının banka / kredi kartı kullanım, tasarruf ve harcama eğilimlerini ölçümlemek amacıyla, Yöntem Araştırma Danışmanlık’a Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının cebinde fazladan 40 bin TL’si olsa bu parayı ev / daire almak (yüzde 25) ve altına yatırım yapmak (yüzde 23) için kullanacak. Türk halkının fazladan 40 bin TL’yi değerlendirme yöntemleri arasında otomobil almak (yüzde 19), tasarruf yapmak (yüzde 15), eğitim için kullanmak da (yüzde 15) popüler olan yöntemler arasında. Bu tercihleri sırasıyla yeni iş kurmak (yüzde 13), sağlık için harcamak (yüzde 10), alışverişe harcamak (yüzde 10), gezi / eğlence / tatil ile değerlendirmek (yüzde 8), mevcut işlerini geliştirmek (yüzde 8), elektronik eşya almak (yüzde 4), beyaz eşya almak (yüzde 3) ve hisse senedi / tahvil almak (yüzde 2) izliyor.

Kadınlar alışveriş derken, erkekler iş kurma hayali güdüyor

MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının ellerine geçen fazladan 40 bin TL’yi değerlendirme yöntemleri arasında, kadın ve erkeklerin harcama farkları da dikkat çekici. Kadınlar, ellerine geçen fazladan parayı öncelikli olarak ev alarak (yüzde 29), altına yatırım yaparak (yüzde 24) ve otomobil alarak (yüzde 20) değerlendireceklerini söylerken erkekler ise öncelikli olarak altın alacaklarını (yüzde 23) ve ev alacaklarını (yüzde 20) belirtiyorlar.

Konu alışveriş olunca; kadınların yüzde 14’ü elime geçen fazladan parayla alışveriş yaparım derken bu oran erkeklerde yüzde 6’da kalıyor. Erkeklerin ise yüzde 13’ü işimi geliştiririm, yüzde 15’i yeni iş kurarım derken kadınlarda işimi geliştiririm diyenler yüzde 4’te, yeni iş kurarım diyenlerse yüzde 11’de kalıyor.

Gençler eğitime odaklanıyor, orta yaşlılar ev istiyor

Araştırmaya göre, gençlerin ellerinde fazladan 40 bin TL olsa, bu parayı öncelikli olarak eğitimleri için harcayacaklarını, otomobil ve gezi / eğlence / tatil harcamalarının ise ikinci ve üçüncü sırayı alacağını ifade ediyorlar. Özellikle orta yaşlarda elime geçen fazladan parayı ev / daire almak için kullanırım diyenlerin oranında artış görülüyor.

Fazladan 40 bin TL’yi değerlendirme yöntemlerine gelir seviyesine göre bakıldığında ise, yüksek gelir grubundakilerin ellerine geçen fazladan parayla altın almayı ve TL ve döviz tasarrufunda bulunmayı öncelikli olarak tercih ettikleri görülüyor. Düşük gelir seviyesindekiler için ise öncelik ev almak.

Ben de sizlere sormak istiyorum. Elinize fazladan 40 bin TL geçse, bu parayı nasıl değerlendirmek istersiniz?


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN