Elektrikte kayıp kaçak bedeline iade kararı

tugbahacibayramoglu

Tüketici Hakem Heyeti bir aboneye kesilen kayıp-kaçak bedellerinin geri ödenmesini kararlaştırdı. Bu karar emsal oluşturursa yaklaşık 2 milyar TL’lik geri ödeme gündeme gelecek.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Başakşehir Tüketici Hakem Heyeti, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) bir aboneye 60 TL’lik kayıp kaçak bedeli ödemesine hükmetti. Kurum da bu ödemeyi yaptı. Elektrikte kayıp-kaçak bedelleriyle ilgili tartışmalar bitmiyor. Daha önce de bu satırlardan yazdık kaçak kullanılan elektriğin bedelini, ödemesini düzgün yapan aboneler yapıyor. Bu durumda doğal olarak itirazlara yol açıyordu. Konuyla ilgili emsal karar Başakşehir Tüketici Hakem Heyeti’nden geldi. Bu kararın emsal olması halinde EPDK’nın yaklaşık 2 milyar TL’lik ödeme yapması gerekebilir.

İçindekiler

Tüketici Hakem Heyeti EPDK'yı sorumlu tuttu

Başakşehir’de bir vatandaşın kayıp kaçak bedeliyle ilgili itirazını inceleyen Hakem Heyeti, EPDK'ya, 'mevzuatı sen çıkardın. Vatandaşa, şikayete konu faturadaki kayıp-kaçak bedelini öde' yönünde kritik bir karar aldı.

Milli Savunma Bakanlığı da dava açmıştı

Özellikle son zamanlarda elektriğe gelen zamlar ve yine gerek kayıp kaçak bedelleri gerekse de bizden habersiz değiştirilen elektrik saatleri ve onların bedelleri elektrik faturalarımızı iyice kabarttı. Konuyla ilgili daha önce de belirtmiştik Milli Savunma Bakanlığı da kayıp kaçak bedeli için dava açmıştı. Elektrik kayıp kaçak bedeline itiraz başlıklı yazımızda konunun ayrıntılarını belirtmiştik. Bu arada elektrik faturalarınızın bir anda kabardığını düşünüyorsanız tarifenizi de kontrol etmelisiniz. Telefon tarifesi gibi elektrik tarifesi seç başlıklı yazımızda ayrıntıları sizlere açıklamıştık.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN