Özellikle birkaç günlük kısa seyahatlerde sadece el bagajı ile yola çıkmak büyük kolaylık. Peki, uçakta yanınıza alabileceğiniz ve havalimanında bavul sırası beklemeden rahatça seyahat edebileceğiniz el bagajınızı hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

1- En önemlisi sıvılar

Uçağın içine 100 mililitreden daha büyük sıvılar alınmıyor. Bu nedenle yanınızda parfüm ve şurup gibi sıvılar varsa bunların boyunu küçültmeyi unutmayın. Uçağa binerken bunları ağzı kapanan poşetlere koymanız da istenebilir. Havalimanında kısıtlı zamanda bunları aramamak için yanınızda getirmeyi unutmayın.

2- Çakmakların sayısını azaltın

El bagajınızda birden fazla çakmak varsa, bunları güvenlik kontrolüne gelmeden önce yanınızda seyahat eden arkadaşınıza verebilirsiniz. Genellikle el bagajlarında birden fazla çakmağa izin verilmiyor. Üstelik fazladan çakmak taşımak özellikle yurt dışında güvenlik konusunda sorun olabilir. Havalimanında geçirmeniz gereken birkaç saat varsa, bu sırada yapabileceklerinize göz atın!

El bagajı hazırlarken bu kurallara dikkat

3- Şemsiyenizi uygun seçin

Yine genellikle yurt dışı uçuşlarında uygulanan bir kural olarak bazı havalimanlarında yanınızda taşıdığınız sivri uçlu şemsiyelere izin verilmeyebilir. Yağmurlu aylarda seyahat ediyorsanız, daha küçük ve katlanabilen şemsiyelerden alabilirsiniz.

El bagajı hazırlarken bu kurallara dikkat

4- Oltanızı evde bırakın

Balık tutmak tatilinizin olmazsa olmazlarından mı? O zaman gittiğiniz yerde yeni bir olta almalı veya bavulunuzu uçağın bagajına vermelisiniz. Çünkü olta gibi sivri malzemeler de kabin içine alınmıyor.

El bagajı hazırlarken bu kurallara dikkat

5- Raketler ve spor malzemeleri kabinde yasak

Tenis veya golf gibi özel malzemeleri bulunan sporlara ilgiliyseniz, bu sporları yaparken gereken raketleri ve diğer malzemeleri önceden bagaja verdiğinize emin olun. Nitekim bize çok masum görünse de güvenlik nedeniyle kabin içine alınmasına izin verilmiyor. Üstelik bazı havayolu firmaları spor malzemelerini ücretsiz olarak veya uygun bir ücretle taşıyabiliyor.

El bagajı hazırlarken bu kurallara dikkat

6- Matkap gibi delici aletler de normal bagaja

İşiniz gereği yanınızda çivi ve matkap gibi delici malzemeler taşımanız gerekiyorsa, bunları el bagajı yerine normal bagajınıza yerleştirin. Üstelik bu malzemelere uçakta muhtemelen pek ihtiyacınız olmayacak!

El bagajı hazırlarken bu kurallara dikkat

7- Sıvı yiyecekleri kabine almayın

Özellikle aile ziyaretlerinden sonra salça, reçel gibi sıvı içerikli gıdalar da bavullarda sıkça yerini alıyor. Ancak bunları el bagajınıza yerleştirmeden önce kabindeki yasaklılar arasında olduğunu unutmayın. Sıvı içerikli gıdaları dökülme riskine karşı mümkünse uçakta taşımamak veya sıkıca sararak bagaj bölümüne vermek en iyisi. Seyahat ederken rahat ettirecek bir el bagajı hazırlamak isteyenler, bu ipuçlarına da bir göz atın!

El bagajı hazırlarken bu kurallara dikkat

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.