Dershane, anaokulu, özel okul ve üniversite ücretlerinde bu yıl % 7-10 oranında artış var. Özel üniversite ücreti 1 yıl önceye göre 1.413, özel lise ücreti 1.392 ve özel ilköğretim ücreti 1.004 lira yükseldi.

Okulların açılmasına kısa bir süre kala herkesi eğitim masrafları telaşı sardı. Özel okulların yanı sıra özel üniversite, anaokulu hatta dershane fiyatlarında artış var. Geçen yıl verdiğiniz rakam ortalama bu yıl yüzde 10’luk bir artış ekleyin. Etrafımdan aldığım duyumlara göre ise okul ücretlerinde sıkı pazarlıklar yapan veliler, daha ciddi indirimler kapabiliyormuş. Bu yüzden biraz pazarlık ve biraz da peşin indirim alabilirsiniz. Peşin ödeme zorlanırsanız ihtiyaç kredisi de çekebilirsiniz. İhtiyaç kredi ödemeleriyle ilgili ayrıntıları https://www.enuygun.com/kredi/ihtiyac sayfasından öğrenebilirsiniz.

İçindekiler

İstanbul’da fiyatlar çok yüksek

Geçen yıl enflasyon yüzde 8,8 artış gösterirken eğitim ücretlerinde de en yüksek artış lise ücretlerinde yaşandı. Özel lise ücretleri geçen seneye göre yüzde 9,63 arttı. Özel lise ücretleri Türkiye’de ortalama 13 bin TL civarlarında. Ancak İstanbul bu konuda diğer şehirlere göre çok pahalı. İstanbul’da özel lise fiyatları 35 bin TL’ye kadar yükseliyor.

Özel üniversite ücretleri ortalama 20 bin TL

Üniversite hazırlığı için 720 saatlik bir kursa geçen yılın temmuz ayında ortalama 3 bin 672 lira ödenirken, bu yılın temmuz ayında bu miktar 4 bin 32 liraya ulaştı. Üniversite ücretlerinde de artış yaşandı. Özel üniversite ücretleri son 1 yılda yüzde 7,19 arttı. Geçen yılın temmuz ayında 18 bin 233 lira olan ortalama özel üniversite ücreti, bu yılın temmuz ayına kadar 1.413 lira arttı. Özel üniversite ücretleri ortalama 20 bin lirayı bulurken bu rakam bazı okullarda yine 30 bin TL civarında.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN