Yunanistan’ın başkenti Atina antik çağlara doğru heyecan verici bir yolculuğa çıkmak isteyenleri bekliyor. Üstelik tarihi şehir farklı bir ülkede olsa da yakın konumu ve kendinizi evinizde hissettirecek benzerlikleriyle gezilmeye, görülmeye değer!

1- Antik çağlara götüren tarihi eserler

Atina denince neredeyse ilk akla gelen yer Akropolis. Antik Yunan uygarlığını tüm görkemiyle günümüze taşıyan müzede heykelleri, ünlü yapıların minyatürlerini ve daha fazlasını görebilirsiniz. Ancak buraya gelmek için elinizi çabuk tutmayı ve sabah erken saatlerde Akropolis’in yolunu tutmayı unutmayın. Bu sayede ilerleyen saatlerde oluşan uzun kuyruklardan etkilenmeden rahatça gezebilirsiniz. Dionysus adıyla bilinen antik tiyatro ile baş döndüren güzelliğiyle meşhur Parthenon Tapınağı Akropolis gezisinin en önemli duraklarından. Antik Yunan uygarlığının izini yerinde sürmek isteyenler, en uygun Atina uçuşlarını karşılaştırmak için acele edin!

2- Başka bir dünya: Agora

Tapınak gezisinden sonra şehrin diğer bir popüler noktası olan Agora’ya doğru inebilirsiniz. Eski kiliseleri, tarihi binaları ve müzeleri ile şehrin en güzel yerlerinden olan Agora’da gezerken Hephaestus Tapınağı gibi önemli yerleri sakın atlamayın. Bu arada, bölgede gezerken yanınıza mutlaka fotoğraf makinenizi de alın. Çünkü başınızı çevirdiğiniz neredeyse her yer bir fotoğraf karesi olabilecek kadar etkileyici. Atina’da Agora ve çevresi dışında görülebilecek diğer önemli yerler galerimizde.

2- Başka bir dünya: Agora

3- Tarihin izinde müzeler

Atina’da müze dolaşmayı sevenler için tek alternatif Akropolis değil! Şehirde eski zamanlardan bugüne miras kalan eserleri görmek için Ulusal Arkeoloji Müzesi, Bizans ve Hıristiyanlık Müzesi, Atina Savaş Müzesi ve Kiklad Sanat Müzesi gibi yerleri de dolaşabilirsiniz.

3- Tarihin izinde müzeler

4- Ege mutfağının nefis tatları

Atina’ya gelenleri en fazla şaşırtan şeylerden biri de yemeklerinin lezzeti ve Türk damak tadına uygunluğu. ‘’Taverna’’ adıyla bilinen mekanlarda lezzetli mezelerin ve yemeklerin tadına bakarken müzik dinleyebilir, kendinizi Atina’nın eğlenceli atmosferine kaptırabilirsiniz. Atina’ya gelenleri bekleyen nefis lezzetlerin devamı ise galerimizde.

5- Pire’de denizle buluşma

5- Pire’de denizle buluşma

Atina’nın merkezinden sadece kısa bir metro yolculuğu ile şehrin en sevilen yerlerinden Pire sahiline gelebilirsiniz. Biraz mola verip manzarayı seyredebileceğiniz kafe ve restoranlar bölgenin olmazsa olmazları arasında. Bölgede ayrıca basketbola ilgili ziyaretçiler Olympiakos takımının stadyumunu görebilirler.

5- Pire’de denizle buluşma

Tuğba Hacıbayramoğlu
2241 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.