İçindekiler

Merkez Bankası, bir süredir üzerinde çalıştığı elektronik ortamda para transferi projesinde önemli bir adım attı. Artık düşük tutarlı elektronik para transferleri, perakende ödeme sistemi (PÖS) üzerinden yapılacak.

Perakende ödeme sistemi (PÖS), EFT sistemindeki ödemelerin yüzde 98’ini oluşturan düşük tutarlı müşteri ödemelerinin işlendiği bir sistem olarak konumlandırıldı. Artık hesaba ve isme yapılan müşteri ödemeleri, kamu ödemeleri, konut, iş yeri ve diğer kira ödemeleri, maaş ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili mesajlar bu sistemde işlenecek.

Yüklü tutarlara EFT sistemi

Ödemeler, katılımcı bankaların sistemdeki hesaplarında yeterli fon bulunması halinde bekletilmeden gerçekleştirilecek. PÖS’ün devreye alınması ile birlikte mevcut EFT sistemi sadece yüksek tutarlı ve önemli bankacılık işlemlerinin gerçekleştirildiği bir ödeme sistemi olarak çalışacak. EFT sisteminde özellikle öğleden sonra ya da tatil günlerinde yapılan işlemlerde transferin ertesi güne kaymasından şikayetçi olanların imdadına sanırım PÖS sistemi yetişecek.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar