Gelir idaresi e-haciz yoluylaöğrenim kredisi borçlularından alacaklarını tahsil etme kararı aldı. Maliye'nin Türkiye'deki bütün bankaların bulunduğu ortak havuza gönderdiği elektronik hacizle tahsil uygulaması başladı. Okul bittikten sonra öğrenim kredisi borcunu ödeme, yapılandırma imkanlarını kullanmayanlar dikkat!

Önce uyarı sonra haciz

Devlete ve kurumlara borcu olanlara öncelikle uyarı mektubu gönderiliyor. Mektubun ardından verilen süre içinde yapılandırma ya da taksitlendirme yapmayan vatandaşların banka hesabı olup olmadığı Bankalararası Kurul ile tespit ediliyor.

Bankalarda maaş hesabı, mevduat hesabı bulunanlar için online elektronik tahsilat tebliği yapılıyor. Tebliğin ardından, hesaptaki para bloke edilerek vergi dairesine EFT işlemi gerçekleştiriliyor.

Öğrenim kredilerindeki uyarı işleyişi

Öğrenim kredisi borçlularına Kredi Yurtlar Kurumundan çıkan borç tahsili işleminde affa müracaat etmeyenler, bu dönemde bilgilendirildiklerinden, tekrar bir uyarı yapılmıyor. Hesaplarının bulunduğu bankalardan borç tutarı e-haciz yöntemiyle tahsil ediliyor.

mugekanbay
Müge Kanbay
167 Yazı
Enuygun.com ekibinin son üyelerinden, içerik editörü. Marmara İletişim Fak. Gazetecilik Böl. mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.