E-devletten kredi durumunu sorgula

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Finansal karnenizi artık e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bankalara olan borçlarınızı, tüm bireysel ve ticari kredi bilgilerinizi varsa ödenmemiş borçlarınızı e-devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulama hizmeti başladı.

Bu hizmetten faydalanmak isteyenler e-devlete girerek Risk Merkezi Raporu başvurusunu yapıp ‘Kredi Limit ve Borç Bilgileri ya da Çek Bilgileri raporlarından birini talep edebilir. Tıkladığınızda cep telefonunuza SMS yoluyla şifre geliyor, şifreyi girerek tüm raporlarınız kontrol edebiliyorsunuz.

Banka banka bilgiler geliyor

Banka banka tüm kredi kredi kartı borç bilgileriniz kredi kartı limiti tutarlarınız gibi tüm ayrıntılar ekrana geliyor. Bu raporları ayda bir kez ücretsiz olarak sorgulayabiliyorsunuz. Uygulamada bir tek kredi notunuz yer almıyor. Onun dışında finansal durumunuza ait tüm verileri görebiliyorsunuz. Hatta sadece kredi değil çek bilgilerini de görmek mümkün.

Aylık taksitlere etkisi ne oldu?

Rapor bir ay süreli

Gözünüzden kaçan unuttuğunuz borçları da görebileceğiniz bu uygulamayı ara sıra göz atmakta fayda var. Uygulama nasılsa ücretsiz ve ayda bir kez sorgulama hakkınız var. Rapor bir ay süresince duruyor bir sonraki ay dilerseniz yeni sorgulama yapabiliyorsunuz. Findeks tarafından sunulan rapordan farklı olarak kredi notunuz yer almıyor. Sizin ayrıntılı finansal analiziniz çıkarılıyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar