İçindekiler

Devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulduğu E-Devlet sistemi yaşantımızı oldukça kolaylaştırdı. Önceleri devlet dairesinde belki de uzun kuyruklar beklememiz sonucu öğrenebildiğimiz bilgiler ya da yapabildiğimiz işlemler artık E-Devlet ile çok daha pratik bir şekilde yapılabiliyor. E-Devlet üzerinden yapabildiğimiz işlemlerden biri de haciz sorgulama. E-haciz ismi verilen bu sorgulama ile siz de adınıza haciz işlemi yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Peki E-haciz nasıl sorgulanır?

E-haciz nedir?

Bazen bankaya olan unutulmuş ya da haberinizin olmadığı küçücük bir borç çok can sıkıcı durumlar oluşturabiliyor. Bilginiz dahilinde olsa anında kapatabileceğiniz basit bir şey için bile maaşınıza ya da mülkünüze haciz konabiliyor. Vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren E-Devlet yetkilileri, banka hesaplarınıza yapılabilecek haciz işlemleri için E-haciz isminde bir sorgulama ekranı açtı.

E-devlet üzerinden yapılabilecek bu sorgulama işlemi sayesinde üzerinizde herhangi bir haciz işlemi olup olmadığını öğrenebilir, hızlı bir şekilde müdahale edebilirsiniz. Konu ile ilgili işlem başlatabilir, ödeme yapabilir, taksitlendirebilir, borca itiraz edebilir ve tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Böylece sürpriz bir durumla karşılaşmamış olursunuz. Kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesaplarıyla ilgili hacizler, araç hacizleri, vergi borçları hepsi bu uygulamadan görülebilir.

E-haciz nasıl sorgulanır?

E-Devlet üzerinden yapılabilen E-haciz sorgulama işlemi için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. PTT’den almış olduğunuz E-devlet şifreniz, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçeneklerinden biri ile E-devlet sistemine kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

E-devlet sistemine girdikten sonra ana sayfada bulunan arama çubuğuna “e-haciz” yazdığınızda karşınıza “Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” ve “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” olmak üzere iki adet seçenek çıkacak. İsimlerinden de anlaşıldığı üzere banka hesaplarınızdaki haciz durumu için “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” seçeneğine, aracınız üzerinde haciz bulunup bulunmadığını öğrenmek için ise “Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” seçeneğine tıklamalısınız.

Örneğin “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” seçeneğine tıkladınız. Bu durumda karşınıza yukarıda yer alan sayfa gelecek. Bu sayfanın hemen altında bulunan “Uygulamaya Git” butonuna tıklamalısınız. Buradan sonra sizi sayfa İnteraktif Vergi Dairesi sitesine yönlendirecek ve adınıza bir haciz bulunup bulunmadığı bilgisine bu sayfadan ulaşabileceksiniz. İnteraktif Vergi Dairesi sitesine E-devlet üzerinden yönlendirildiğiniz için herhangi bir şifre girmeniz gerekmeyecek, tüm bilgilere anında ulaşabileceksiniz.

Aracınız üzerindeki haciz durumunu da aynı adımları izleyerek kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Hangi borçlar için E-haciz uygulanır?

E-haciz üzerinden haciz borcunuzu öğrenebilmeniz için borcunuz devlet kurumlarına olmalıdır. Çünkü E-devlet üzerinden yapmış olduğunuz haciz sorgulamaları yalnızca maliye bakanlığını kapsar. Özel kurumlara, bankalara olan borçları içeren haciz işlemleri E-devlet üzerinden sorgulanamaz. Peki hangi borçlar için E-haciz uygulanabilir?

  • Mahkeme cezaları
  • Trafik cezaları
  • HGS, OGS kaçak geçişlerden kesilen para cezaları
  • Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcu
  • İdari para cezaları
  • Sigorta primleri
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu
  • Yargılama giderleri
  • Sosyal güvenlik destek primleri

bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar