İçindekiler

Adınıza haciz işlemi yapılıp yapılmadığını öğrenmek e-devlet üzerinden oldukça kolay. İnternette e-devlet platformu üzerinde arama butonuna ‘e-haciz’ yazarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz. E-haciz devlet kurumlarına olan borçlarınızdan dolayı maaşınıza ya da banka hesaplarınıza el konulması anlamına gelir. 

Banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz

Bazen bankaya olan unutulmuş ya da haberimiz olmayan küçücük bir borç çok can sıkıcı durumlar oluşturabiliyor. Normalde ödeyip kapatabileceğiniz basit bir şey için bile maaşınıza ya da mülkünüze vs. haciz konabiliyor. Vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren e-devlet yetkilileri, banka hesaplarınıza yapılabilecek haciz işlemleri için sorgulama ekranı açtı.Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açtığı bu sorgulama işleminin tam adı "Gelir İdaresi Başkanlığı / Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama. Bu bölümü tıkladığınızda adınıza ait her hangi bir işlem yapılıp yapılamadığını görebiliyorsunuz. 

Kolayca sorgulama yapabilirsiniz

E-devlet üzerinden yapılabilecek bu sorgulama işlemi sayesinde üzerinde herhangi bir haciz işlemi konup konmadığını öğrenebilir hızlı bir şekilde müdahale edebilirsiniz. Kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesaplarıyla ilgili hacizler, araç hacizleri, vergi borçları hepsi bu uygulamadan görülebiliyor. İşlem başlatabilir, ödeme yapabilir, tüm ayrıntıları görebilirsiniz. Böylece sürpriz bir durumla karşılaşmamış olursunuz. Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama yani kısa adıyla e-haciz Banka uygulamasına e-devlet üzerinden kişisel şifrenizle ulaşabilirsiniz.

Üzerinize açılmış şirketler

E-devlet’te yeni uygulamaya giren bir başka uygulama da sahibi olduğunuz ticari şirket ve işletmeler. Zaman zaman haberlerde de rastladığımız gibi dolandırcılar kimlik bilgilerinizi ele geçirerek sizin adınıza şirket açabiliyor. Bu tip durumları ve üzerine kayıtlı ticari şirket ve işletme bilgilerini görmek için de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açmış olduğu “Sahibi ya da ortağı olduğum ticari işletme ve şirketler” linkine girerek sorgulama yapabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar