Artık onlarca işlemi yapabildiğimiz E-Devlet üzerinden artık tüm haciz işlemlerini de sorgulayabileceğiz. E-Devlet’in yeni işlemleri sayesinde banka hesaplarınıza e-haciz uygulanıp uygulanamadığını öğrenebileceksiniz.

E-haciz banka

Bazen bankaya olan unutulmuş ya da haberimiz olmayan küçücük bir borç çok can sıkıcı durumlar alabiliyor. Normalde ödeyip kapatabileceğiniz basit bir şey için bile maaşınıza ya da mülkünüze vs. haciz konabiliyor. Vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren e-devlet yetkilileri, banka hesaplarınıza yapılabilecek haciz işlemleri için sorgulama ekranı açtı.Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açtığı bu sorgulama işleminin tam adı 'E-haciz banka'

Kolayca sorgulama yapabilirsiniz

E-devlet üzerinden yapılabilecek bu sorgulama işlemi sayesinde üzerinde herhangi bir haciz işlemi konup konmadığını öğrenebilecek ve hızlı bir şekilde müdahale edebileceksiniz. Kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesaplarıyla ilgili hacizleri öğrenebileceksiniz. Böylece sürpriz bir durumla karşılaşmamış olursunuz. Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama yani kısa adıyla e-haciz Banka uygulamasına e-devlet üzerinden kişisel şifrenizle ulaşabilirsiniz.

Üzerinize açılmış şirketler

E-devlet’te yeni uygulamaya giren bir başka uygulama da sahibi olduğunuz ticari şirket ve işletmeler. Zaman zaman haberlerde de rastladığımız gibi dolandırcılar kimlik bilgilerinizi ele geçirerek sizin adınıza şirket açabiliyor. Bu tip durumları ve üzerine kayıtlı ticari şirket ve işletme bilgilerini görmek için de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açmış olduğu “Sahibi ya da ortağı olduğum ticari işletme ve şirketler” linkine girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2218 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.