E-devlet şifresiyle baz istasyonu ölçümü

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bulunduğunuz yerdeki elektromanyetik alan değerini merak ediyorsanız artık öğrenmesi çok kolay. E-devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr adresine girerek harita üzerinden işaretlediğiniz yerleri ve bu noktaya en yakın baz istasyonu ölçüm değerlerini görebilirsiniz.

Modern hayatın büyük bir kolaylığı olan cep telefonları özellikle baz istasyonlarının yaydıkları elektromanyetik dalgalar nedeniyle de insan sağlığına zarar verebiliyor. Siz de bu konuda hassassanız, bulunduğunuz yerdeki baz istasyonu ölçüm değerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 

Türkiye’de sınır 10 volt metre

Yapmanız gereken tek şey www.turkiye.gov.tr adresindeki baz istasyonu ölçüm değerleri bölümünü tıklamanız. E-devlet şifrenizle bu sayfaya girerek harita üzerinden seçim yapabilirsiniz. Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan değeri Dünya Sağlık Örgütü tarafından 41 volt/metre olarak uygulanıyor. Türkiye’de ise bu değer cihaz başına 10 volt/metre olarak belirlenmiş.

İsviçre’de 4 volt metreye kadar düşüyor

Baz istasyonları için en katı uygulamaları İsviçre ve Lüksemburg yapıyor. Bu iki ülkede sınır 4 volt metre. Bulgaristan, Polonya, Rusya, İtalya gibi ülkelerde bu değerler 6.1 volt metre ile sınırlandırılmış. Yunanistan’da ise bir hayli yüksek 32.9 volt metre. Siz de harita üzerinden ölçüm değerine bakıp kontrol edebilirsiniz. 10.2 volt metreyi aşan değerlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na şikayet edebilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar