Kişisel birçok işlemimizi yapabildiğimiz e-devlet sitesini kullanırken alacağımız şifreler hakkında uyarı geldi.

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) e-devlet şifrelerinin TC kimlik numaralarıyla eşleştirilerek verildiğini bu yüzden çok iyi korunması gerektiğini açıkladı. E-devlet şifrenizi belirlerken mutlaka doğum tarihi, doğum yeri bilgileri gibi kişisel bilgileri içeren şifreler almayın. Yine şifre içerisinde büyük harf, küçük harf ve sayı seçenekleri de bulundurun. Ve kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmayın.

İçindekiler

E-devlet şifresiyle neler yapabilirsiniz

E-devlet şifrenizle Mobil hat sorgulamadan, işsizlik ödeneği başvurusuna, burs ve öğrenim kredisi başvurusundan, araç muayene randevusu ve sicil kaydı sorgulamasına kadar günlük hayatımızın hemen her dalında pek çok işlemi yapabiliriz. E-devlet şifrenizi PTT şubelerinden 1 TL karşılığında alabilirsiniz. Bu şifreyle yapabileceklerinizi E-devlet şifrenizle neleri sorgulayabilirsiniz başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

Güvenli internet şifresi yöntemleri

Ayrıca güvenli internet şifresi almak için neler yapılması gerektiğini merak ediyorsanız Güvenli internet şifresi için 4 yöntem başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar