E-devlet şifrenizle neleri sorgulayabilirsiniz

tugbahacibayramoglu

Mobil hat sorgulamadan, işsizlik ödeneği başvurusuna, burs ve öğrenim kredisi başvurusundan, araç muayene randevusu ve sicil kaydı sorgulamasına kadar günlük hayatımızın hemen her dalında işlem yapabileceğimiz e-devlet, bize büyük kolaylık sağlıyor.

İçindekiler

1 TL’ye PTT şubelerinden alabilirsiniz

PTT şubelerinden 1 TL karşılığında alınan e-devlet şifresiyle o kadar çok şey yapabiliriz ki… Kolayca internet üzerinden eskiden günlerce sıraya girerek ulaşabildiğimiz bir bilgilere bir tıkla ulaşabiliriz. Finansgündem sitesi e-devlet şifremizle yapabileceklerimizi belirten bir yazı yayımladı. Buna göre internet üzerindeki e-devlet adresinden sicil kaydı sorgulama, SSK sorgulama, mobil hat sorgulama, işsizlik ödeneği başvurusu, tapu beyanı, araç muayene randevusu, ehliyet ceza puanı sorgulaması, vergi borcu, sınav yeri sorgulaması, organ nakli bilgisine kadar sayısız hizmetler hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

100 kurumdan 744 hizmet

2008’de kapılarını açan e-Devlet, kamu kuruluşları üzerinden yapılabilecek işlemlere internet ve akıllı telefonlardan ulaşılabilmesini sağlıyor. 15 milyon kişi tarafından kullanılan e-Devlet sisteminde, 100 farklı kurumun 744 farklı hizmeti bulunuyor. 2013 sonunda 25 milyon e-Devlet kullanıcısı olacak. En sık kullanılan uygulamalar arasında IMEI kaydı ve Adli Sicil Sorgulama bulunuyor.

Kaybederseniz 10 TL

E-devlet şifrenizi PTT şubelerinden satın aldınız. Sonrasında şifrenizi aktif hale getiriyorsunuz. Şifrenizin mutlaka harf ve rakam içermesi gerekiyor. Şifrenizi kaybederseniz 10 TL’ye yeniden satın alabiliyorsunuz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN