Duty Free'den hangi üründen ne kadar alabiliriz?

nihanbayram

Havalimanlarında bulunan duty free yani gümrüksüz alışveriş mağazaları hem daha ekonomik hem de çeşitli alışveriş yapma olanağı tanıyor. Tabii bu alışverişin bir sınırı da var. Bu sınırlar ülkeden ülkeye göre değişiyor ve aşmanız durumunda ülkeye girişte sorun yaratabiliyor. Peki, Türkiye'ye girişlerde hangi üründen ne kadar alabilirsiniz?

Sigara

Sigara

Duty free'lerden en çok alınan ürünlerden birisi de sigara. Türkiye'ye giriş yaparken İstanbul ve diğer şehirlerdeki havalimanlarında bulunan bu mağazalardan tek bir seferde toplamda 3 karton sigara alabilirsiniz.

Uçak Bileti

Puro

Puro

Sigara gibi en çok tercih edilen ürünlerden birisi olan purolardan da her bir yolcu 50 adet alarak beraberinde taşıyabilir.

Alkollü içecekler

Alkollü içecekler

Alkollü içeceklerin sınırı alkol oranına göre değişiyor. Yüzde 20 ve daha fazla alkol oranına sahip içkilerde her bir yolcu bir litre alabiliyor. Şarap, şampanya ve diğer alkollü içeceklerde ise bu sınır 2 litre.

Parfüm ve kolonya

Parfüm ve kolonya

Parfüm ve kolonya gibi koku ürünlerinde ise sınır toplamda 600 mililitreyi geçemiyor. Yani her bir yolcu ister parfüm isterse kolonya alsın toplamda 600 mililitre ürünü yanında taşıyabilir.

Bakım ürünleri

Bakım ürünleri

Duty free'lerden alınan ürünler arasında ilk sıralarda gelen kozmetik ve bakım ürünlerinden toplam 5 adet alabilirsiniz. Daha fazla sayıda almak isterseniz de birlikte seyahat ettiğiniz diğer yolcular adına alabilirsiniz.

Çay ve kahve

Çay ve kahve

Çay ve ve kahve de özellikle hediye olarak götürülen ve çok tercih eidlen ürünler. Ancak elbette bunların da duty free'de bir sınırı var ve her birinden alacağınız toplam ürün 1 kilogramı geçmemeli.

Çikolata ve şekerlemeler

Çikolata ve şekerlemeler

Yurt dışından dönerken hediye olarak götürülen ürünler arasında yine ilk sıralarda yer alan çikolata ve şekerlemeler için sınırınız ise 2 kilogram. Aldıklarınız bu sınırı geçerse yakınızda bulunan bir diğer yolcudan veya birlikte seyahat ettiğiniz yakınlarınızdan alışveriş hakkını sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN