Düşen kredi faizleri biraz daha düşebilir

betulsungurlu
İçindekiler

Merkez Bankası, borç verme faiz oranını gevşetme yönünde hamleler yaparak adını sıklıkla duyduğumuz faiz koridorunun üst sınırını bir süredir aşağıya çekiyor. Öte yandan zorunlu karşılıkların Türk Lirası dışındaki para birimleri ile tutulmasına ve bu oranın artırılmasına yönelik kararlar alıyor. Her iki değişiklik de bankaların kredi verme maliyetlerini olumlu etkilediğinden konu bizleri de ilgilendiriyor.

Geçtiğimiz hafta da Merkez Bankası tarafından bankalara verilen borç faizinin üst sınırı, % 11,5’ten % 10’a düşürüldü. Bu düşüşün kredi faizlerini tek başına ve aynı oranda etkilemesi beklenmese de faizlerin aşağıya yönlü hareketine olumlu katkı yapacağı muhakkak!

Faiz oranları yüzde 1,2'lerden yüzde 1'lere geriledi

Altı ay önce yıllık % 14-15 arasında değişen konut kredisi faiz oranları şu anda yıllık bazda % 12 seviyelerine kadar geriledi. Merkez Bankası’nın son kararlarının ardından az da olsa konut kredisi faizlerindeki düşüşün sürmesini beklesek de bunun faiz seviyelerinde çok yakın zamanda olağanüstü bir değişiklik yapmayacağını tahmin ediyoruz. Öte yandan her zaman söylediğimiz gibi konut fiyatları ve faiz oranları arasındaki ters orantıyı dikkate alarak bugünlerin kredi ile konut almak için ideal zamanlardan biri olduğunu da vurgulamakta fayda var. Zira konut kredisi faizleri aşağıyı işaret ediyor, faizler % 1 seviyelerinde seyrederken talebin canlanmaya başlayacağı bir sürece giriliyor!

Konut alacakların maliyetlerini az da olsa olumsuz etkileyebilecek bir haberi de bu vesile ile paylaşalım. Bütçe açığı nedeniyle yapılan zamlar arasına tapu harçları da eklendi. Mevcutta binde 16,6 olan tapu harcı binde 20’ye çıkarıldı. Konut alım kararını etkileyecek büyüklükte olmayan bu değişiklik, kredi ile konut almak isteyenlere sadece bir bilgi niteliğinde! Uygun maliyetli kredi seçimi ile bu artışı kolaylıkla bertaraf edebilirsiniz. Bunun için doğru adres: https://www.enuygun.com/kredi/konut

Taşıt kredisi faiz oranları da yüzde 1-1,1 aralığına geriledi

Son altı ayda konut kredileri gibi taşıt kredilerinde de düşüş yaşandı. Yıllık % 15’lerden % 13’lere gerileyen taşıt kredileri maliyet hesaplaması için dilerseniz https://www.enuygun.com/kredi/tasit adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Maliye Bakanlığı tarafından motor silindir hacmi 1600 cm3’den düşük araçlara yönelik ÖTV zammı ise kredi ile taşıt alacakların maliyetini etkileyen bir faktör olacak. Bu tip araçlara yönelik özel tüketim vergisi oranı % 37’den yüzde 40’a çıkarıldı. Şimdiden Renault gibi bazı markalar ÖTV farkını Eylül ayı sonuna kadar erteleme kararı aldı.

Araç almayı düşünenlere yönelik bu fırsatı değerlendirmek içinse son haftaya girdik bile!

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar