Dünyaca ünlü seyahat sitesi Tripadvisor tarafından kullanıcıları arasında yapılan ankette İstanbul; 2014 yılında Avrupa ve dünyanın en iyi seyahat destinasyonu seçildi. Geçtiğimiz yıl 8.5 milyon turisti ağırlayan İstanbul, ‘Travellers’ Choice 2014’ isimli yarışmada her iki kategoride birden birinciliği kimseye kaptırmadı. Turist sayısının her yıl arttığı İstanbul’da, bu önemli başarıyla birlikte bu sene turist akını bekleniyor.

21 milyonu aşkın üyesi olan Tripadvisor sözcüsü James Kay sıralamayı üyelerin oylamaları ve yorumları ile dikkatli bir şekilde hazırlandığını söyledi.

Avrupa ve Asya kıtasını birleştiren dünyanın sayılı kentlerinden biri olan İstanbul’da gezilecek çok sayıda yer var. Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı bunlardan sadece bazıları. İstanbul’da yaşayanların “iyi ki buradayım” demesi için 10 neden galerisi hazırlamıştık, artık yeni bir nedenleri daha var; İstanbul ödüllü bir şehir.

Avrupa sıralamasında ise Türkiye’den Ürgüp ve Dalyan’da ilk 25’te yer aldı. Ürgüp en iyi 20. Yer, Dalyan ise 23. sırada.

     Avrupa’da en iyi ilk 10 seyahat destinasyonu;

Dünyadaki en iyi ilk 10 seyahat destinasyonu ise;

  1. İstanbul
  2. Roma
  3. Londra
  4. Pekin
  5. Prag
  6. Marakeş
  7. Paris
  8. Hanoi, Vietnam
  9. Siem Reap, Kamboçya
  10. Şanghay