Ülkelerin ekonomik anlamda büyüklüğünün göstergelerinden biri olan gayrisafi yurt içi hasıla sıralamasına göre dünyanın en zengin 10 ülkesi arasına nereler girdi dersiniz? İsviçre, Lüksemburg ve Norveç gibi Avrupa ülkelerinin bulunduğu listede son yılların yükselen Körfez ülkeleri de var!

1- Amerika Birleşik Devletleri - $57,467

Dünyanın ‘’süper gücü’’ Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda yeryüzünün en zengin ülkeleri arasında. Otomobil, gıda ve hizmet sektörü gibi birçok dalda faaliyet gösteren Amerikan şirketleri özellikle teknoloji alanında son derece güçlü. Silikon Vadisi olarak da anılan ve dünyada yaşanan pek çok teknolojik gelişmenin merkezi olarak kabul edilen bölgeyi daha yakından görmek isterseniz San Francisco uçuşlarını karşılaştırın!

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

2- İsviçre - $62,882

İsviçre denince birçok kişinin aklına geçmişi çok eskilere uzanan köklü bankaları ve finansal kuruluşları geliyor. Üstelik ülkenin Cenevre ve Zürih gibi şehirleri yüksek yaşam standartları konusunda da listelerde ilk sıralarda geliyor. $62,882 gayrisafi yurt içi hasılası ile İsviçre dünyanın en zengin ülkelerinden olduğu gibi Alp Dağları’nın eşsiz doğasında dolaşmak veya kayak yapmak için de harika bir yer. Ülkenin tarihi şehirlerinden Zürih'te yapılacaklara, görülmeye değer yerlere ve yeme içme önerilerine göz atmak isterseniz Zürih şehir rehberimiz burada. Uygun fiyatlı uçak bileti fırsatlarını ise İsviçre uçak bileti sayfamızdan karşılaştırabilirsiniz.

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

3- Norveç - $59,302

Kuzeyin fiyortlarıyla ünlü renkli ülkesi Norveç sadece lezzetli somonları ile değil, güçlü ekonomisi ile de adından söz ettiriyor. Ülkenin 59,302 dolarlık gayrisafi yurt içi hasılası, Avrupa ve dünya sıralamasında Norveç’in en önlerde yer almasını sağlıyor. Bu arada, ülkede somonla birlikte tadılabilecek meşhur Norveç lezzetleri için galerimize göz atmayı unutmayın.

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

4- İrlanda - $68,883

Norveç gibi Avrupa’nın kuzeyinde yer alan İrlanda 5 milyona yaklaşan nüfusuna oranla oldukça iyi bir ekonomiye ve yüksek standartlara sahip. Özellikle gıda ve tekstil sektörlerinde güçlü olan İrlanda’da dolaşırken Harry Potter gibi dünyaca ünlü filmlerin çekildiği yerleri görebilirsiniz.

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

5- Birleşik Arap Emirlikleri - $72,419

Yeryüzünden metrelerde yükseğe çıkmak veya denizin ortasında inşa edilen devasa büyülükteki yapay adaları ve alışveriş merkezlerini görmek isterseniz rotanızı Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye veya Dubai gibi ülkenin diğer popüler şehirlerine çevirebilirsiniz. Petrol ve turizm sayesinde dünyanın güçlü ekonomileri arasında hızla yükselen ülkede gayrisafi yurt içi hasıla $72,419. Başkent Abu Dabi’de işinize yarayacak seyahat ipuçlarına göz atmak isterseniz tıklayın.

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

6- Kuveyt - $73,817

Basra Körfezi kıyısında yer alan Kuveyt petrol gelirleri sayesinde zenginliği gitgide artan ülkelerden biri. Kuveyt’te petrolün dışında son yıllarda özellikle hizmet sektörü ve teknoloji yatırımları da gitgide artıyor ve ülkenin kıyıları birbiri ardına yükselen gökdelenlerin manzarasıyla aydınlanıyor. Kuveyt’e uçarak yüksek modern binaların arasında dolaşmak isterseniz ülkeye en uygun uçuşları karşılaştırmaya başlayın!

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

7- Brunei - $77,441

Yabancı ve yerli girişimler sayesinde Brunei ekonomisi gitgide güçlenen ülkeler arasında yerini alıyor. Doğal gaz ve petrol gelirleriyle de listeye giren Brunei’de Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii ve Malay Teknoloji Müzesi gibi yerler görülebilir.

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

8- Singapur - $87,856

Uzak Doğu’nun yükselen yıldızı Singapur yüzölçümü olarak çok küçük bir alana yayılsa da bölgenin ve dünyanın önemli ekonomik güçlerinden biri. Botanik bahçesiyle ve parklarıyla gezginlerin ilgisini çeken Singapur dünyanın en yoğun iki limanından birine de ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

9- Lüksemburg - $105,882

Lüksemburg’un adı tüm dünyada genellikle ekonomik gelişmişlik ve özellikle bankacılık sektörü ile anılıyor. 105,882 dolara ulaşan gayrisafi yurt içi hasılası bu küçük Avrupa ülkesini dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline getiriyor. Neredeyse tamamını bir günde gezebileceğiniz Lüksemburg’a uçuşları karşılaştırmak için tıklayın!

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

10- Katar - $127,523

2022 yılında düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar 127,523 dolar gayrisafi yurt içi hasılası ile dünyanın zirvesinde. Katar’ın gelişmişlik düzeyini arttıran faktörlerin başında petrol gelirleri bulunsa da özellikle son yıllarda hizmet sektörü ve turizm alanlarında yapılan atılımlar sayesinde ülke çok daha gelişmiş bir konuma ulaşıyor. Katar’ın başkenti Doha’da Corniche bölgesinde akşam saatlerinde yürüyüşe çıkabilir veya lüks alışveriş merkezlerinde dolaşarak dünyanın en zengin ülkesini keşfedebilirsiniz. Doha’ya en uygun uçak bileti fırsatlarına da burada!

Dünyanın en zengin 10 ülkesi

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.