Dünyanın en tehlikeli havalimanları

nihanbayram

Uçak yolculuğu dünyada bir yerden bir yere gitmek için hem en hızlı hem de en güvenli seçenek. Sürekli kontrolleri yapılan uçaklar, alanının en iyisi uzmanlar tarafından yönetilen kontrol kuleleri, teknik ekipler ve daha birçok güvenlik önlemi… Bütün bu önlemlere rağmen dünyada bazı havalimanları var ki, her iniş ve kalkışta yolcularına korkulu anlar yaşatabiliyor. Dünyanın en tehlikeli havalimanları hangileri dersiniz?

Agatti Aerodrome, Hindistan

Agatti Aerodrome, Hindistan

Hindistan’ın tropik adalarından birinin üzerine inşa edilen bu havaalanı üzerinde bulunduğu adanın neredeyse tamamını kaplıyor. Bu kadar tehlikeli olmasının sebebi de bu. Pilotlar iniş ve kalkışta çok dikkatli olmalı aksi durumda denize iniş yapmak işten bile değil.

Kansai Uluslararası Havalimanı, Japonya

Kansai Uluslararası Havalimanı, Japonya

Kansai Uluslararası Havalimanı dünyada deniz doldurularak inşa edilen az sayıdaki havalimanından biri. Bu özelliği ve özellikle de tamamen denizle çevrili olması dünyanın en tehlikeli havalimanları listesinde ilk sıralara yerleşmesine neden oluyor.

Toncontin Uluslararası Havalimanı, Honduras

Toncontin Uluslararası Havalimanı, Honduras

Honduras’taki bu havalimanının çevresi yüksek dağlarla kaplı. Bu nedenle de uçaklar özellikle inişlerde çok dikkatli olmalı. Nitekim havalimanı yerine civardaki yüksek dağlardan birine iniş yapmayı kimse istemez.

Prenses Juliana Uluslararası Havalimanı, Saint Martin

Prenses Juliana Uluslararası Havalimanı, Saint Martin

Saint Martin’e yolunuz düşerse dünyanın en ilginç iniş deneyimlerinden birini yaşayabilirsiniz. Çünkü burada havalimanı plajın neredeyse dibinde ve uçağınız inerken denizde yüzenlerin veya sahilde güneşlenenlerin arasına iniyormuş gibi hissediyorsunuz.

Narsarsuaq Havalimanı, Grönland

Narsarsuaq Havalimanı, Grönland

Görnland’ın soğuk ikliminden nasibini alan bu havalimanı yılın önemli bir bölümünü buzlar altında geçiriyor ve buna elverişsiz yeryüzü şekilleri de eklenince buraya iniş yapmak gerçekten cesaret isitiyor.

Los Angeles Havalimanı, Amerika Birleşik Devleri

Los Angeles Havalimanı, Amerika Birleşik Devleri

Dünyanın en işlek havalimanlarından biri olan Los Angeles’ta uçaklar neredeyse saniye aralıklarıyla iniş ve kalkışlarını gerçekleştiriyor. Bu durum da buraya uçan pilotların fazladan dikkatli olmasını zorunlu kılıyor.

Kai Tak Havaalanı, Hong Kong

Kai Tak Havaalanı, Hong Kong

Hong Kong’da bulunan Kai Tak Havaalanı o kadar şehrin içindeyki ki buraya inerken sanki civarda bulunan bir apartmanın üzerine iniş yapacakmış gibi hissedebilirdiniz. Neyseki burası 1998 yılında uçuşlara kapatıldı ve hem yolcular hem de pilotlar için tehlike biraz olsun azaltıldı.

Barra Uluslararası Havalimanı, İskoçya

Barra Uluslararası Havalimanı, İskoçya

Buraya aslında bir havalimanından çok plaj demek daha doğru olur. Deniz uçakları dorudan denize veya sahilde kıyıda bulunan kumsala iniş yapıyor. Yolcular da suya dayanıklı kıyafetleriyle botlarla kıyıya ulaşıyor.

Courchevel Havalanı, Fransa

Courchevel Havalanı, Fransa

Fransız Alperinin ortasında bulunan bu havaalanına genelde küçük jetler iniş yapıyor ve turistik amaçlı olarak kullanılıyor. Ancak bu durum yüksek dağlarla çevrili olan bu havalimanına inerken dünyanın en tehlikeli uçuş maceralarından birini yaşamanıza engel değil.

Congonhas Havaalanı, Brezilya

Congonhas Havaalanı, Brezilya

Congonhas Havalimanı Sao Paulo şehir merkezine sadece 5 mil uzaklıkta ve bu bile ne kadar merkezi ve tehlikeli bir yerde olduğu hakkında yeterince bilgi verebilir. Öyle ki inen uçaklar bir havaalanından çok şehrin meydanlarından birine iniyor

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar