Dünyanın en şaşırtıcı 7 kütüphanesi

muratekinay

‘’Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler onun sadece bir sayfasını okur’’ demiş St. Augustine. Bu sözden yola çıkarak seyahat ederken kitapları karıştırabileceğiniz ve bambaşka dünyaları keşfedebileceğiniz dünyanın en şaşırtıcı kütüphanelerini turlamaya ne dersiniz?

İçindekiler

1- Barter Books

Daha önce hiç tren garının içinde bir kütüphane gördünüz mü? Eğer görmediyseniz rotanızı İngiltere’nin Alnwic kasabasında bulunan bu yere çevirebilir, istediğiniz kitabı satın alabilir veya daha önce aldığınız kitapları değiştirebilirsiniz. Kütüphanenin adında bulunan ‘’barter’’ kelimesi de amacına uygun olarak İngilizce’de ‘’değiş tokuş’’ anlamına geliyor.

Barter Books

Uçak Bileti

2- Livraria Ler Devagar

Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan bu ilginç kütüphanenin en dikkat çekici özelliklerinden biri tavana asılı duran dev bisiklet. Geçmiş yıllarda bir tekstil atölyesi olan bina sonradan kütüphaneye çevrilmiş ve bugün Lizbon’un ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen okuyucuları buluşturuyor. Tıpkı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulan Lizbon’da görülmesi gereken diğer yerler de galerimizde.

Livraria Ler Devagar

3- Words on the Water

Eğer karada bulunanları daha önce gezdiyseniz bu kez yüzen bir kitapçıya ne dersiniz? Londra’da açılan bu ilginç ve şaşırtıcı yer sahile yanaşan bir teknenin üzerinde yer alıyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde çok sayıda ziyaretçiyi çeken kitap teknesi bölgede düzenlenen konser veya gösteriler için de buluşma noktası. Eğer Londra’yı daha yakından tanımak isterseniz Birleşik Krallık başkenti ile ilgili bilmeniz gerekenler burada. Şehirde kalabileceğiniz otel alternatiflerini de buraya tıklayarak görebilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Words on the Water

4- Libreria Acqua Alta

Venedik’in dünyaca ünlü kanallarından biri üzerinde bulunan kütüphane sadece sahip olduğu eski kitaplarla değil, aynı zamanda harika Venedik manzarasıyla da görülmeye değer. Kütüphaneye geldiğinizde manzaraya karşı kitapları okurken uzun zamandır buraya gelenleri karşılayan kütüphane sahibi ile tanışabilirsiniz. Libreria Acqua Alta Kütüphanesi’ne ulaşmak için kullanabilecek en iyi araçlardan biri gondol ancak önce gelin, Venedik’e en uygun seferleri karşılaştıralım.

Libreria Kütüphanesi

5- Cook and Book

Kitap okurken birbirinden lezzetli yemeklerin veya tatlıların tadına bakmak ister miydiniz? Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan bu farklı kütüphanede her ikisini de yapabilirsiniz. Tam ortasında eski bir Fiat 500’ün bulunduğu Cook and Book bir yandan kitap okurken diğer taraftan leziz yemeklerin keyfini çıkarmak isteyen gezginleri bekliyor. Brüksel’de tadına bakabileceğiniz şehrin ünlü lezzetleri de galerimizde.

Cook and book

6- Atlantis Books

Kütüphane demek mutlaka dört yanı duvarlarla çevrili bina demek değildir. Eğer kitabınızı açık havada okumak ve bu arada Ege’nin muhteşem manzarasının keyfini çıkarmak isterseniz Santorini’de bulunan Atlantis Books’un yolunu tutabilirsiniz. Farklı ülkelerden gelen bir grup arkadaş tarafından kurulan bu yer kesinlikle görülmesi gerekenler arasında ilk beşe rahatlıkla girebilir. İlk fırsatta Santorini’yi keşfetmek isterseniz adaya en uygun uçuş fırsatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Atlantis Books

7- Ateneo Grand Splendid

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunan bu kütüphaneyi ilk kez görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bunun başlıca nedeni ise kütüphanenin bir opera binasının içine inşa edilmesi. Kütüphanede kitapların yanında yemek yiyebileceğiniz ve müzik dinleyebileceğiniz bir restoran da bulunuyor. Üstelik Buenos Aires’te görülmeye değer yerler sadece bu kütüphane ile sınırlı değil. Şehirde mutlaka görmeniz yerler yerler galerimizde. Buenos Aires’e en uygun uçuş fırsatlarına da buradan göz atabilirsiniz.

El | USpecks_Photography


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN