Dünya üzerinde yüzlerce havalimanı ve buralardan her gün havalanan çok sayıda uçak var. Bu havalimanlarının bazılarında uçaklar zamanında kalkarken bazılarında ise uzun süreli gecikmeler yaşanabiliyor. Özellikle hava trafiği yoğun olan havalimanlarında bu gecikmelerin süresi ve sıklığı daha fazla. New York'tan İstanbul'a uzanan listeyle dünyada en fazla rötar yaşanan havalimanları hangileri?

John F. Kennedy Havalimanı

Amerika Birleşik Devletleri'nin ve dünyanın en fazla yolcu taşıyan havalimanlarından olan ve ABD'nin New York kentinde bulunan John F. Kennedy Havalimanı aynı zamanda yaşanan uzun süreli rötarları ile biliniyor. Havalimanından Avrupa'dan Asya ve Afrika'ya dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda kente uçuş gerçekleşiyor. Durum böyle olunca teknik ve operasyonel nedenlerle yaşanan rötarların sayısı artıyor. John F Kennedy Havalimanı'ndan zamanında gerçekleşen uçuşların oranı %65'le sınırlı kalıyor. Geride kalan uçuşların %17'si ise ''çok geç'' olarak değerlendiriliyor.

Newark Havalimanı

New York'ta bulunan bir diğer havalimanı olan Newark Havalimanı da rötarlı uçuşları ile biliniyor. Newark Havalimanı'ndan zamanında gerçekleşen uçuşların oranı da John F Kennedy'yle benzer. Havalimanından düzenlenen uçuşların %65.42'si zamanında gerçekleşiyor. Geri kalan uçuşlarsa ''gecikmeli'' veya ''çok gecikmeli'' kategorisine giriyor.

Dünyanın en rötarlı havalimanları

Hong Kong Uluslararası Havalimanı

Her yıl çok sayıda uluslararası yolcuyu ağırlayan Hong Kong'da bulunan Hong Kong Uluslararası Havalimanı ise New York havalimanları kadar olmasa da dünyanın en fazla gecikme yaşanan havalimanlarından biri. Bu havalimanından gerçekleşen uçuşları yüzde 63.66'sı zamanında gerçekleşirken, geride kalan uçuşların tamamında gecikmeler yaşanıyor.

Dünyanın en rötarlı havalimanları

Chicago O'Hare Uluslararası Havalimanı

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir diğer rötarlı havalimanı ise ülkenin Şikago kentinde bulunan O'Hare Uluslararası Havalimanı. Buradan yapılan uçuşların %62.68'i zamanında gerçekleşse de geriye kalan uçuşlarda az veya çok gecikmeler yaşanıyor. Yakın zamanda Şikago'ya uçmayı planlıyorsanız, bu duruma karşı dikkatli olmanızda yarar var.

Dünyanın en rötarlı havalimanları

Leonardo da Vinci–Fiumicino Havalimanı

İtalya'nın başkenti Roma, aynı zamanda hem Avrupa'nın hem de dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden birisi. İlgi bu kadar yoğun olunca kentin havalimanlarından düzenlenen uçuşlarda gecikmeler yaşanması da kaçınılmaz hale geliyor. Roma'nın en çok yolcu taşıyan havalimanlarından olan Leonardo da Vinci–Fiumicino Havalimanı'ndan düzenlenen uçuşların sadece %60'ından az bir bölümü zamanında gerçekleşiyor. Geriye kalan uçuşlarda ise yolcular uzun süreli rötarlarla baş başa kalabiliyor.

Dünyanın en rötarlı havalimanları

Charles De Gaulle Havalimanı

Dünya üzerinde en fazla rötar yaşanan havalimanlarından birisi de Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Charles De Gaulle Havalimanı. Aynı zamanda dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak anılan Paris'in her yıl çok sayıda çift tarafından tatil destinasyonu olarak tercih edilmesi kentin havalimanlarında yaşanan yoğunluğu da arttırıyor. Paris'in aynı zamanda Asya, Avrupa ve Afrika ülkeleri arasında önemli bir geçiş noktası olması da kentte yaşanan hava trafiğinin ve rötarların başlıca nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Dünyanın en rötarlı havalimanları

İstanbul Atatürk Havalimanı

Air Transport News dergisi tarafından ''yılın havalimanı'' seçilen ve hem İstanbul'un hem de Türkiye'nin en yoğun havalimanı olan Atatürk Havalimanı da en fazla gecikmenin yaşandığı havalimanlarından. İstanbul, her anlamda Asya ve Avrupa arasında bir köprü niteliği taşıyor. Her dönemde iki kıta arasında önemli bir bağlantı noktası olan şehir hava ulaşımında da bu işlevini sürdürüyor. İstanbul'da bulunan havalimanından her yıl çok sayıda transit yolcu da uçuyor. 2015'in Haziran ayında gerçekleşen uçuşların sadece %38'inin zamanında gerçekleşmesi ise burayı dünyanın en çok gecikme yaşanan havalimanları arasına yerleştiriyor.

Dünyanın en rötarlı havalimanları

Şanghay Pudong Havalimanı

Şanghay'da bulunan Pudong Havalimanı'ndan seyahat etmeyi planlıyorsanız, kendinizi şimdiden olası rötarlara hazırlayın. Çünkü burası da sadece dünya üzerinde en fazla yoğunluk değil, aynı zamanda en fazla gecikmenin yaşandığı havalimanları arasında ilk sıralarda geliyor. Şanghay'ın uluslararası havalimanı aynı zamanda dünyanın en büyük duty free alanlarından birine sahip. Yani burada uçağınız gecikse de zamanınızı alışverişle geçirebilirsiniz.

Dünyanın en rötarlı havalimanları

Pekin Capital Uluslararası Havalimanı

Çin'in başkenti Pekin'de bulunan bu havalimanı dünya üzerinde en fazla rötarlı yani gecikmeli uçuşun gerçekleştiği havalimanı olarak adından söz ettiriyor. Buradan havalanan uçakların sadece %18'i zamanında hareket ediyor. Geride kalan uçuşların büyük oranı ise gecikmeli olarak gerçekleşiyor. Bu havalimanından düzenlenen uçuşların geç hareket etmesi o kadar kanıksanmış ki artık zamanında gerçekleşen bir uçuş şaşkınlık yaratabiliyor. Neyseki burada da yolcuları bekleyen alışveriş yapılabilecek mağazaların yanında bir şeyler yiyip içmek ve zaman geçirmek için çok sayıda kafe ve restoran da var.

Dünyanın en rötarlı havalimanları

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.