Üst üste zamlardan sonra dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke sıralamasında birinciliği Norveç'ten kaptık ve liderlik koltuğuna oturduk!

Benzin fiyatları konusunda uzun yıllardır pekçok ülkeyi geride bırakıp ilk sıralarda yer alıyorduk. Şimdi de geçen hafta yapılan 26 kuruşluk zammın üstüne dün yapılan 9 kuruşluk yeni zamla dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke sıfatını Norveç'ten kaptık!.

İçindekiler

Liderliği Norveç'ten kaptık

Böylece dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan ve kişi başına ortalama milli geliri 100 bin dolar olan Norveç'i kişi başına geliri 10 bin dolar olan Türkiye geçmiş oldu. Norveç'te bir litre benzin 2,06 Euro yani 4.77 TL'den satılırken, ülkemizde son yapılan zamlardan sonra benzinin fiyatı 4.83 TL'ye çıktı.

Oysa ki yanıbaşımızdaki komşu ülkelerimiz petrol ihraç eden ülkeler. Ancak benzindek ağır vergi yükü ve akaryakıt firmalarının kar paylarının yüksek olması ve ard arda yapılan zamlar, bizi dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke konumuna yükseltti.

Venezuelle'da 1 depo, 1 TL'ye doluyor

Kriz nedeniyle zor durumda olan ülkeler Yunanistan, İtalya ve İspanya da bile benzin Türkiye'den daha ucuza satılıyor. Bir litre benzin Yunanistan'da 1,75 euro yani 4.07 TL, İtalya'da 1,86 Euro (4.32 TL) ve İspanya'da 1.45 Euro (3.36 TL)'den satılıyor. Dünyanın en ucuz benzinini satan ülkelerden biri olan Venezuella'da ise bir depo benzini 1 TL'ye doldurabiliyorsunuz.

Dünyada benzini en pahalı kullanan 5 ülke

Türkiye    4.83 TL

Norveç    4.77 TL

Hollanda 4.31 TL

İtalya       4.27 TL

Portekiz   4.26 TL


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar