Uçakla seyahat etmenin zamandan tasarruf ettirdiğini, otobüsle saatler; günler süren yolların uçak ile kısa zamanda gidilebilir olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzdendir uçak yolculuklarını tercih ediyoruz, günler öncesinden ucuz uçak bileti almak için çalışıyoruz. Peki en kısa uçuşun ne kadar sürdüğünü biliyor musunuz? Sadece 47 saniye.

İskoçya’daki Orkney Adaları’nda bulunan Westray ve Papa Weestray adaları arasında sadece 2.8 kilometrelik bir mesafe var. Longanair tarafından 30 dolar ücretle gerçekleştirilen ve normalde 2 dakika süren bu dünyanın en kısa uçuşu; hava şartlarının ve rüzgarın elverişli olduğu durumlarda ise sadece 47 saniye sürüyor.

Uçak Bileti

 

Ada olmalarından dolayı ilk olarak aklımıza gelen deniz yolu ile de ulaşım sağlayabilecekleri elbette. Onlar da bunun farkında fakat hiç o zahmetli işe girmiyorlar. Adalar arasında yapılan yolculuklarda en çok uçak ile ulaşım tercih ediliyor.

Uçak seferlerinin genelde yolcuları ise sağlık ve eğitim işlerinde çalışanlardan oluşuyor. Duyanları şaşırtan bir diğer bilgi ise Papa Westray adasının nüfusu. Adanın nüfusu sadece 70 kişi. Hem bu kadar az insan yaşıyor hem de nasıl uçuşlar doluyor diye düşünüyorsanız, önemli bir bilgi aktaralım adada 60’ın üzerinde arkeolojik kazı sahası var. Turistlerin geldiği yaz dönemlerinde ise hava yolu firması ek uçuşlar düzenlemek zorunda kalıyor. 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
70 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar