Dünyada her yıl milyonlarca insan bir yerden bir yere giderken uçaklarla yolculuk ediyor. Uçak yolculuğunun ilk ve son durağı havalimanları ise yolculara sunulan konfor ve kolaylıklarıyla birbirleriyle yarışıyor. En iyi uçuş deneyimi, yeme-içme, alışveriş, eğlence alanları gibi farklı kategorilerde yarış halinde olan havalimanları arasında ipi göğüsleyenler hangileri dersiniz?

Seul Incheon Uluslararası Havalimanı

Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan havalimanı, sadece ülkenin değil, Asya kıtasının en fazla yolcu taşıyan havalimanlarından biri. Yılda yaklaşık 50 milyon yolcuyu ağırlayan Incheon, aynı zamanda tam bir teknoloji üssü gibi çalışıyor. Çok gelişmiş biletleme sistemlerine de sahip bu havalimanında biletleme, temizlik gibi işlemlerin çoğu insansız olarak yapılıyor. Birçok kez dünyanın en iyi havalimanı ve dünyanın en temiz havalimanı seçilen Incheon, iç ve dış ağaçlandırmaları ve görkemli mimarisiyle de uzun yıllar bölgenin en iyisi olarak kalacak gibi görünüyor.  

Dünyanın en iyi havalimanları

Hong Kong Uluslararası Havalimanı

Hong Kong Uluslararası Havalimanı 100’den fazla havayolu firmasının dünya üzerinde yüzlerce noktaya uçtuğu dev bir ulaşım merkezi. Üzerine inşa edildiği arazide deniz doldurularak yapılan havalimanı, bir öncekinin gelişen ve büyüyen şehir için yetersiz kalması sonucu tasarlanmış. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak içinse, geniş yollar, tüneller veya hızlı tren seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Uçağınızı beklerken saatlerce oturup sıkılmanıza da gerek yok. AVIATION Discovery Centre adlı eğlence parkı, özellikle çocukların ilgisini çekecek uçaklarla ilgili bir eğitim parkı ve IMAX sinema salonu var. Hatta biraz daha vaktiniz varsa, havalimanından çıkmadan golf bile öğrenip oynayabilirsiniz.

Dünyanın en iyi havalimanları

Singapur Changi Havalimanı

Aynı zamanda Doğu Asya ülkeleri ve Avustralya için önemli bir aktarma noktası olan Singapur’un Changi Havalimanı dünyanın en iyileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. En dikkat çekici özelliği ise canlı müzik yapan müzisyenleri, sinema salonları, botanik bahçeleri ve dünyanın en çok ziyaretçi çeken kelebek bahçelerinden birine ev sahipliği yapması. 1500’e yakın kelebeğin bulunduğu bu park sadece havalimanının değil, şehrin de en önemli sembolleri arasında. Park ve bahçelere meraklıysanız, Terminal 2’de bulunan bambu bahçesini ve orkide bahçesini de görmeden dönmeyin. Eğlence merkezi ZonX’de ise özellikle gençlerin favorisi olan oyunları oynayabilir, havalimanından çıkmadan, Terminal 1’de bulunan otelin havuzunda yüzebilirsiniz.

Dünyanın en iyi havalimanları

Zürih Havalimanı

Dünyanın ilk gözlem teraslarından birine sahip bu havalimanında uçağınızı beklerken pilotların uçuş hazırlıklarını ve uçağınızın terminale yaklaşmasını görebilirsiniz. İsviçre çakısı ve saatleriyle ünlü bir ülke. Burada da neredeyse her köşede bir saat veya hediyelik eşya satan dükkanlar var. Alışveriş yaparken yorulup acıkırsanız da yine havalimanından çıkmadan fondue gibi geleneksel İsviçre lezzetlerini sunan çok sayıda restoran ve yine İsviçre’nin dünyaca ünlü çikolatalarını tadabileceğiniz kafeler de mevcut. Ayrıca sevdiklerinize hediye götürmek isterseniz, buradan alacağınız sütlü, bitter gibi farklı çikolatalar iyi bir seçim olacaktır. Uçağınızı beklerken yorulursanız, yine terminallerde bulunan lounge’larda dinlenebilir, masaj koltuklarında rahatlayabilirsiniz.

 

Münih Havalimanı

Dünyanın en ilginç mimari yapılarından biri olan Münih Havalimanı, Almanya’nın Münih kentini her yıl 40 milyona yakın yolcuyla dünyaya bağlıyor. İçinde bulunan eğlence, oyun alanları, bahçeleri ve sonsuz yeme içme seçeneklerinin yanında burayı ilginç kılan en önemli özelliği karayolunun üzerinden geçen köprülerde yer alan pistleri. Uçağınıza binip camdan aşağı baktığınızda aşağıdan geçen otomobilleri görüp şaşırabilirsiniz. Terminal 2’de bulunan eğlence parkı ise hem çocuklar hem de yetişkinler için harika bir seçenek. Münih gezinizde fazlasıyla yorulduysanız ve eve dönmeden önce biraz dinlenmek isterseniz, başta Alman havayolları olmak üzere birçok şirketin lounge’larında yani dinlenme salonlarında çayınızı, kahvenizi içebilir, dergileri, gazeteleri karıştırabilirsiniz.

Dünyanın en iyi havalimanları

Kansai Uluslararası Havalimanı

Denizin ortasında uzayıp giden bir yol görürseniz şaşırmayın. Burası karadan birkaç yüz metre açıklıkta denizin doldurulmasıyla inşa edilen Kansai Uluslararası Havalimanı. Japonya’nın dağlık ve havalimanı inşasına elverişsiz arazilerine alternatif olarak bulunan bu yöntemle hayata geçirilen havalimanı uçaktan gördüğünüzde yarım kalmış bir karayolu hissi uyandırıyor. Biraz daha yaklaştığınızda ise iniş pislerini görüp buranın bir havalimanı olduğunu anlıyorsunuz. Kansai Havalimanı sadece ilginç kon

 

umu ve yapısı ile değil, içinde sunulan neredeyse sonsuz yeme içme ve eğlence alternatifleriyle de bölgenin en çok ziyaretçi çeken merkezleri arasında. Başta Japon, Çin ve diğer Uzak Doğu mutfakları olmak üzere dünyadan farklı lezzetleri sunan restoranlarında sunulan dünyaca ünlü yemeklerin tadına bakmadan buradan dönmeyin.

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.