Manzara denince aklınıza ne geliyor bilmiyoruz ama gerçek olan bir şey varsa o da güzel bir günbatımı manzarasının yerini çok az şey tutabilir. Peki, ülkemizde ve dünyada günbatımını en iyi izleyebileceğiniz yerler nereler? Afrika çöllerinden Hindistan'a ve oradan ülkemizin en güzel manzaralarından birine sahip Nemrut Dağı'na uzanan bir maceraya hazır mısınız? 

Dünyanın en iyi günbatımı manzaraları

Serengeti - Tanzanya

Tanzanya'da bulunan Serengeti Milli Parkı, zürafa ve fil gibi vahşi yaşamın ''büyükleriyle'' olduğu kadar muhteşem günbatımı manzarasıyla da meşhur. Bölgede zürafa ve filllerin dışında, aslan, leopar, gergedan ve bufaloları da görebilirsiniz. Vahşi yaşam belgesellerinde de sıkça gördüğümüz bu park, dünyanın her yerinden gelen fotoğraf tutkunlarının buluşma noktası. Serengeti'ye giderseniz, vahşi hayvanları doğal yaşam alanlarında görebileceğiniz safari turlarına katılmayı ve günü benzersiz günbatımı manzarasını izleyerek sonlandırmayı unutmayın.

Dünyanın en iyi günbatımı manzaraları

Masai Mara - Kenya

Kenya'nın uçsuz bucaksız düzlükleri sadece sahip olduğu doğal yaşam çeşitliliğine değil, aynı zamanda dünyanın en güzel manzaralarından birine de sahip. Akşam saatlerinde gün yavaş yavaş batarken bozkırların üzerine çöken kızıllık, dünyanın her yerinden gelen maceracıları kendisine çekiyor. Masai Mara'da görebileceğiniz vahşi hayvanlar arasında zebralar ve aslan, leopar, çita gibi ''büyük kediler'' var.

Dünyanın en iyi günbatımı manzaraları

Hawaii - Amerika Birleşik Devletleri

Pasifik Okyanusu'nda bulunan Hawaii Adaları, bembeyaz kumsalları ve palmiyeleriyle adeta cennetten bir köşe. Aynı zamanda bitki ve hayvan çeşitliliğiyle doğa tatili sevenlerin favorisi bu adaların sahillerinden dünyanın en güzel manzaralarını izlemek mümkün. Günbatımını izlerken adanın bir diğer sembolü kokteyllerin tadına bakmayı da unutmayın.

 

Dünyanın en iyi günbatımı manzaraları

Tac Mahal - Hindistan

Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal için yaptırılan Tac Mahal, dünyanın en güzel günbatımına ev sahipliği yapan bir diğer nokta. Hindistan'ın Agra şehrinde bulunan yapı, aynı zamanda dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor. Şah Cihan bu yapıyı seçinceye dek 2000 farklı model üzerine çalışılmış ve sonunda bu benzersiz eser ortaya çıkmış. Yapının bir özelliği de neresinden bakarsanız bakın simetrik görünmesi.

 

Dünyanın en iyi günbatımı manzaraları

Sahra Çölü - Nijer

Gün batımının en iyi izlendiği yerler genellikle yapılaşmadan uzak ıssız yerler. Bunlardan biri de Sahra Çölü. Afrika'nın kalbinde yer alan bu eski topraklar yüzyıllardan beri dünyanın en güzel günbatımı manzaralarından birini sunuyor ziyaretçilerine. Çölde safari, fotoğraf turu gibi daha heyecan verici aktiviteleri de tercih edebilirsiniz ancak gün batmaya yaklaştığında, sadece çölün düzlüklerinde durmak ve batan güneşin doğayı nasıl değiştirdiğini izlemek yapabileceğiniz en doğru şey olacak.

 

Dünyanın en iyi günbatımı manzaraları

Stonehenge - İngiltere

Salisbury Ovası'nın düzlüklerinde yan yana sıralanmış dev taşlardan oluşan Stonehenge, halen sırrı çözülememiş bir muamma. Taşlar yüzyıllar önce nasıl buraya geldi, neden bu şekilde dizildi kimse tam olarak bilmiyor. Ancak bilinen bir şey var ki o da ovanın üstüne çöken gün batımı manzarası dev taşların yansımasıyla birleşince dünyanın en ilgi çekici görüntülerinden biri ortaya çıkıyor. Gelişigüzel sıralanmış gibi görünen taşların belirli bir eğimle dizildiğinin ortaya çıkması Stonehenge'i daha da gizemli hale getiriyor. Yolunuz İngiltere'ye düşerse siz de günbatımına yakın saatlerde burayı ziyaret edebilir ve belki de taşların neden orada olduğuna dair fikir yürütebilirsiniz.

 

Dünyanın en iyi günbatımı manzaraları

Ortahisar Kalesi - Nevşehir

Kapadokya'da bulunan Ortahisar Kalesi, her ne kadar yapıldığı yıllarda bölgeyi düşman işgalinden korumak gibi stratejik bir öneme sahip olsa da günümüzde bunun yerini yerli ve yabancı turistlerin en sık ziyaret ettiği rotalardan birine bırakmış durumda. Kalenin bir diğer özelliği ise, bölgede günbatımını en iyi izleyebileceğiniz nokta olması. Günbatımı manzarasına alternatif olarak günün ilk saatlerinde balon turlarına katılabilir, taşların insanı kendisine hayran bırakan oluşumlarını havadan görebilirsiniz. Kapadokya'da kalacak otel mi arıyorsunuz? Kapadokya otelleri sayfamıza göz atmak için tıklayın

 

Dünyanın en iyi günbatımı manzaraları

Nemrut Dağı - Adıyaman

Ülkemizin bir diğer tarihi mirası Nemrut Dağı, sadece Türkiye'de değil dünyada da en iyi gündoğumu ve günbatımı manzarasının izlendiği yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Hatta sadece bu manzaraları izlemek için sabah erken saatlerde veya günbatımına yakın turlar düzenleniyor. 2.150 metre yüksekliğindeki dağın tepesinde Kommagene Kralı Antiochus Theos tarafından yaptırılan heykellerin her biri Antik Yunan ve Pers tanrılarını temsil ediyor. Antiochus, Pers ve Yunan tanrılarını bir araya getirerek yeni bir dünya dini yaratmak ve bu sayede dünyaya hükmetmek istiyordu. Nemrut Dağı da bu yeni hükümdarlığın merkezi olacaktı. Ancak ömrü bunu gerçekleştirmeye yetmedi ve vefatından sonra yapı yarım kaldı. Sadece heykeller ve diğer kalıntılar günümüze kadar ulaştı ve her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çeken bir rota olarak tarihte yerini aldı. Siz de Malatya veya Adıyaman üzerinden Nemrut Dağı'na çıkarak dünyanın en güzel manzaralarından birini keşfetmek isterseniz, Adıyaman'a en uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için tıklayın.

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.