Makarna, patates kızartması hatta hardal… Müze gezmeyi ve yemek yemeyi sevenler için dünyanın farklı noktalarında birbirinden ilginç müzeler var. İşte, leziz eserleriyle ziyaretçilerini şaşırtan yerler…

İçindekiler

1- Peynir Müzesi – Hollanda

Hollamda Peynir Müzesi

Avrupa’nın eğlence merkezi Hollanda sadece çılgın partileriyle ve kanallarıyla değil, ayı zamanda nefis peynirleriyle de meşhur! Ülkenin ünü Avrupa sınırlarını aşan peynirlerini görmek için bu ilginç müzeyi ziyaret edebilirsin. Bu arada, başkent Amsterdam’ın özellikle bahar ve yaz aylarında harika olduğunu hatırlatalım. 

Uçak Bileti

2- Sosis Müzesi – Almanya

Almanya Sosis Müzesi

Almanya denince ilk akla gelen şeylerden biri de elbette sosis! Başkent Berlin’de lezzetli Alman sosislerinin tadına baktıktan sonra neredeyse her şeyin sosisten yapıldığı müzeyi gezerek turuna devam edebilirsin. Bu arada, müzede birbirinden değişik hediyeliklerden satın alabilirsin. Tabii Berlin’e kadar gelmişken şehrin diğer ünlü yerlerini görmemek olmaz! 

3- Patates Kızartması Müzesi – Belçika

Frietmuseum

Çıtır çıtır kızarmış patateslere kim hayır diyebilir ki! Üstelik Belçika’da kızarmış patatesler için açılmış bir müze var. Müzeyi gezerken leziz patatesleri ve sosları bir arada görebilir hatta hemen orada tadına bakabilirsin. Belçika’da ve başkent Brüksel’de tadılabilecek lezzetler sadece patates kızartmasıyla sınırlı değil. 

4- Makarna Müzesi – İtalya

İtalya Makarna Müzesi

Makarna aşıkları için iyi haber! İtalya’nın başkenti Roma’da hem ülkeden hem de dünyanın diğer bölgelerinden leziz makarnaların sergilendiği bir müze var. Fazlasıyla karbonhidrat barındıran müzeyi gezerken ne kadar fazla makarna çeşidi olduğunu görünce şaşırabilirsin. Makarnanın ana vatanı İtalya’yı daha fazla sevdirecek bu müzeyi mutlaka ziyaret planına eklenmeli. İtalyan mutfağı | İtalyan yemek kültürü ve popüler yemekleri içeriğimizi de inceleyerek İtalya'ya doğru bir lezzet yolculuğuna da çıkabilirsin. 

5- Çikolata Müzesi – Belçika

Belçika Çikolata Müzesi

Sıradaki müze ise çikolata severlerin rüyalarını süsleyen yerlerden. Belçika’da eski bir fabrikanın yerine açılan müzede meşhur Belçika çikolatasının sırlarını öğrenecek ve kendini enfes tatlarla dolu bir dünyanın tam ortasında bulacaksın. Başkent Brüksel’de bulunan müze çok büyük sayılmaz ancak içeri girer girmez burnuna gelecek nefis kokular bile buraya gelmek için yeterli bir neden.

6- Noodle Müzesi – Japonya

Japonya Noodle Müzesi

Sadece suya atılıp dakikalar içinde hazırlanan noodle pratik ve lezzetli bir yemek olmasının dışında pek çok kişi için vazgeçilmez bir tat. Japonya’da çok popüler olan noodle için ülkenin Yokohama şehrinde bir de müze bulunuyor. Müzede gezerken bu kadar farklı çeşitte noodle olduğunu görünce şaşıracaksın. 


muratekinay
Murat Ekinay
457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar