Dünyanın en ilginç 6 yemek müzesi

muratekinay
İçindekiler

Makarna, patates kızartması hatta hardal… Müze gezmeyi ve yemek yemeyi sevenler için dünyanın farklı noktalarında birbirinden ilginç müzeler var. İşte, leziz eserleriyle ziyaretçilerini şaşırtan yerler…

1- Peynir Müzesi – Hollanda

Avrupa’nın eğlence merkezi Hollanda sadece çılgın partileriyle ve kanallarıyla değil, ayı zamanda nefis peynirleriyle de meşhur! Ülkenin ünü Avrupa sınırlarını aşan peynirlerini görmek için bu ilginç müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Bu arada, başkent Amsterdam’ın özellikle bahar ve yaz aylarında harika olduğunu hatırlatalım. Şehre uçuracak en uygun Amsterdam uçak biletlerine göz atmak isterseniz tıklayın!

2- Sosis Müzesi – Almanya

Almanya denince ilk akla gelen şeylerden biri de elbette sosis! Başkent Berlin’de lezzetli Alman sosislerinin tadına baktıktan sonra neredeyse her şeyin sosisten yapıldığı müzeyi gezerek turunuza devam edebilirsiniz. Bu arada, müzede birbirinden değişik hediyeliklerden satın alabilirsiniz. Tabii Berlin’e kadar gelmişken şehrin diğer ünlü yerlerini görmemek olmaz! İşte, Berlin yolcularının mutlaka görmesi gereken noktalar!

3- Patates Kızartması Müzesi – Belçika

Çıtır çıtır kızarmış patateslere kim hayır diyebilir ki! Üstelik Belçika’da kızarmış patatesler için açılmış bir müze var. Müzeyi gezerken leziz patatesleri ve sosları bir arada görebilir hatta hemen orada tadına bakabilirsiniz. Belçika’da ve başkent Brüksel’de tadılabilecek lezzetler sadece patates kızartmasıyla sınırlı değil. Hemen ülkenin en meşhur-tatlarından bazılarına göz atın!

4- Makarna Müzesi – İtalya

Makarna aşıkları için iyi haber! İtalya’nın başkenti Roma’da hem ülkeden hem de dünyanın diğer bölgelerinden leziz makarnaların sergilendiği bir müze var. Fazlasıyla karbonhidrat barındıran müzeyi gezerken ne kadar fazla makarna çeşidi olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Makarnanın ana vatanı İtalya’yı daha fazla sevdirecek diğer lezzetlere göz gezdirmeyi unutmayın!

5- Çikolata Müzesi – Belçika

Sıradaki müze ise çikolata severlerin rüyalarını süsleyen yerlerden. Belçika’da eski bir fabrikanın yerine açılan müzede meşhur Belçika çikolatasının sırlarını öğrenecek ve kendinizi enfes tatlarla dolu bir dünyanın tam ortasında bulacaksınız. Başkent Brüksel’de bulunan müze çok büyük sayılmaz ancak içeri girer girmez burnunuza gelecek nefis kokular bile buraya gelmek için yeterli bir neden. Farklı tatları denemeyi sevenler için Avrupa’dan 7 lezzet rotası yazımızda!

6- Noodle Müzesi – Japonya

Sadece suya atılıp dakikalar içinde hazırlanan noodle pratik ve lezzetli bir yemek olmasının dışında pek çok kişi için vazgeçilmez bir tat. Japonya’da çok popüler olan noodle için ülkenin Yokohama şehrinde bir de müze bulunuyor. Müzede gezerken bu kadar farklı çeşitte noodle olduğunu görünce şaşıracaksınız. Toplamda 6 binden fazla adadan meydana gelen Japonya ile ilgili diğer detaylar ise burada!

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar