Yeşil sahalardan tribünlere taşan heyecanıyla futbol ülkemizde olduğu gibi dünyada da en popüler sporlardan biri. Eğer siz de tam anlamıyla fanatik bir futbol taraftarıysanız bir sonraki rotanızı dünyanın en heyecan verici derbilerine ev sahipliği yapan bu yerlerden birine çevirerek maçları yerinde izleyebilirsiniz.

1- Moskova / CSKA Moskova – Spartak Moskova

Rusya'nın en ünlü takımlarından Spartak Moskova ile CSKA Moskova arasındaki rekabetin geçmişi çok eskilere uzanıyor. CSKA Moskova, Rusya Savunma Bakanlığı'nın geçmişte takımın hissedarları arasında yer alması nedeniyle 'ordunun takımı' olarak da biliniyordu. Daha sonra bu hisselerin ünlü bir milyarder tarafından satın alınmasıyla takım 'ordunun takımı' olmaktan çıktı ancak güçlü ekonomik desteği ve köklü tarihi ile bugün de Rusya'nın ve Avrupa'nın en önemli futbol kulüplerinden biri. Rakibi Spartak Moskova ise CSKA kadar büyük bir ekonomik desteğe sahip değil ancak ülkenin en başarılı takımları arasında ilk sıralarda geliyor. İki takımın maçını başkent Moskova'da izleyebilir ve bu arada Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan ve Gorki Patkı gibi yerleri görebilirsiniz. Derbi heyecanını Moskova'da yaşamak için hemen Moskova uçak biletlerini karşılaştırın. Şehirde tadına bakabileceğiniz lezzetler ise Moskova'da ne yenir ne içilir galerimizde.

2- Sevilla / Real Betis – Sevilla

İspanya'nın Endülüs olarak bilinen bölgesinin en ünlü şehirlerinden Sevilla'nın iki takımı Real Betis ve Sevilla aynı zamanda İspanyol futbolunun en azılı rekabetlerinden birinin tarafları. Her ikisi de 1900'lü yılların başında kurulan takımların arasındaki çekişme neredeyse kulüplerin kuruluş tarihi ile aynı zamanlarda başlıyor. Heyecanlı futbol karşılaşmalarıyla olduğu gibi sıcak İspanyol güneşi altında gezebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikler için de ideal bir rota olan Sevilla'da gezilecek yerler galerimize göz atabilirsiniz.

Dünyanın en heyecan verici derbi rotaları

3- Manchester / Manchester United – Manchester City

Sanayi Devrimi'nin başlangıç noktası olan şehirlerden biri olan Manchester denince bugün nerdeyse herkesin aklına ilk gelen şeylerden biri de futbol. Birleşik Krallık genelinde olduğu gibi tüm dünyada önemli bir taraftar kitlesine sahip bu iki takımın maçları her geçen yıl daha fazla heyecan kazanıyor. Manchester United ve Manchester City arasındaki rekabette üstünlük şimdilik Manchester United tarafında ancak yakın zamanda satın alınan Manchester City kadrosuna kattığı yeni transferler ve güçlü taraftar desteği ile arayı hızla kapatıyor. Manchester takımlarının heyecanlı maçlarını yerinde izlemek ve Sanayi Devrimi'nin izlerini görmek için şehre en uygun seferleri karşılaştırın.

Dünyanın en heyecan verici derbi rotaları

4- Roma / SS Lazio - AS Roma

İtalya'nın başkenti Roma'nın iki ünlü takımı Roma ile Lazio arasında da geçmişi çok eskilere dayanan bir rekabet söz konusu. Dönemin diktatör yöneticisi Mussolini'nin güçlü kuzey takımlarına karşılık bir Roma takımı kurulması emri ile Alba-Audace, Fortitudo ve Roman takımlarının birleşmesi ile kurulan Roma ve bu birleşmenin dışında kalan Lazio arasındaki maçlar o dönemlerden bugüne heyecan verici bir çekişmeye sahne oluyor. Maç günlerinde şehrin tarihi sokaklarına taşan coşkulu kalabalıklarla futbol heyecanını yaşayabilirsiniz. Roma'ya maç izlemeye gelirseniz ünlü İspanyol Merdivenleri'nde fotoğraf çektirmeden ve lezzetli pizzaların, dondurmaların tadına bakmadan şehirden ayrılmayın. Roma'da yapılacak diğer şeyler ise Roma şehir rehberimizde.

Dünyanın en heyecan verici derbi rotaları

5- İspanya / FC Barcelona – Real Madrid

Dünyada derbi denince neredeyse herkesin ilk akla gelen Barcelona ve Real Madrid karşılaşması. İspanya'nın dünyaca ünlü takımları arasında yaşanan mücadele o kadar ünlü ki artık bir futbol maçından çok daha fazlası olarak görülüyor. Geçmişi 1930'lu yıllara kadar giden iki takım arasındaki rekabet 'El Clasico' adıyla da biliniyor. Kimi zaman Barcelona'nın ve kimi zaman Real Madrid'in üstünlüğü ile sona eren karşılaşmaları neredeyse tüm dünyadan milyonlarca taraftar takip ediyor. İspanya'ya gelen fanatik futbol taraftarlarının vazgeçilmez duraklarından olan her iki takımın stadyumuna gelerek fotoğraf çektirebilir, forma, kupa gibi hediyeliklerden satın alabilirsiniz. Ülkeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler ise yazımızda.

Dünyanın en heyecan verici derbi rotaları

6- İstanbul / Fenerbahçe – Galatasaray

Ülkemizin en büyük futbol kulüplerinden Fenerbahçe ile Galatasaray arasında yaşanan 100 yılı aşkın rekabet bugün Avrupa'nın ve dünyanın önemli futbol karşılaşmaları arasında da ilk sıralarda yerini alıyor. Tarih boyunca birçok önemli olaya sahne olan derbi yabancı basının dünyada en fazla ilgisini çeken karşılaşmalar arasında. Asya ve Avrupa kıtalarını ezeli rekabetle buluşturan takımların maçları aynı zamanda bu özelliği ile 'Kıtalararası Rekabet' adıyla da biliniyor. Hemen hemen aynı yıllarda kurulan Galatasaray ve Fenerbahçe arasında yaşanan 300'ün üzerinde mücadelede sayısal üstünlük Fenerbahçe'ye ait. Tarih boyunca bazıları 7-0 ve 6-0 gibi önemli farklarla biten maçlar arasında 100'ün üzerinde karşılaşma ise beraberlikle sonuçlandı. Kulüplerin ilk kurulduğu yıllarda olduğu gibi bugün de heyecanından ve coşkusundan bir şey kaybetmeden süren derbiyi izlemek için rotanızı İstanbul'a çevirmek isterseniz şehre en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak için tıklayın. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yanında ülkemizin en büyük futbol kulüplerinden Beşiktaş'ın iç saha maçlarını izlemek için de doğru yer olan İstanbul'da yapılabilecek en iyi şeyler ise detaylı şehir rehberimizde.

Dünyanın en heyecan verici derbi rotaları

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.