Kahvaltı günün en önemli öğünü. Bunu sadece biz değil, uzmanlar da söylüyor. Bu önemli öğünde dünyanın farklı yerlerinde kurulan masalarda çok farklı lezzetler bulunabiliyor. Fransa'dan Amerika'ya dünyanın farklı ülkelerinin kahvaltı alışkanlıklarını keşfetmeye hazır mısınız?

Yumurta, sosis ve jambonla İngiltere

İngiltere ve özellikle başkent Londra günümüzde dünyanın her yerinden gelen insanların yaşadığı çok kozmopolit bir yer. Bu özelliği nedeniyle de son yıllarda başta Amerika ve Fransa olmak üzere farklı ülkelerin kahvaltı alışkanlıklarına burada rastlamak mümkün. Ancak yine de kentte tipik İngiliz kahvaltısı bulaiblecğeiniz birçok yer de var. Bu lezzetler arasında ise tavada yumurta, kurufasulye ve sosis var. Alternatif olarak jambon veya mısır gevreği de İngiliz kahvaltısında görebileceğiniz tatlar arasında.

Kruvasanla başlayan günler için Fransa

Fransa ve kahvaltı sözcükleri yan yana geliğinde ilk akla gelen şey kruvasandır. Genellikle tereyağı veya reçel ile servis edilen veya çikolatalı olarak hazırlanan kruvasanlar uzun yıllardır ülkede popüler. Fransa'da kahvaltı genellikle tatlı hamur işleri ile yapılıyor. Yani ister bir Fransız evinde isterseniz de bir otelde kalın sabah uyandığınızda ilk karşılaşacağınız şeyler kruvasan veya bir dilim kek olacak. Fransa'da ünlü olan bir diğer şeyse baget ekmeği. Yanında yine tereyağ veya reçelle birlikte lezzetli bagetler burada sizi bekliyor. Fransa'nın başkenti Paris'te sadece lezzetli kahvaltılar değil, birçok sürpriz de ziyaretçilerini bekliyor. Kenti daha yakından tanımak isterseniz detaylı şehir rehberimiz için tıklayın.

Dünyanın en güzel kahvaltı rotaları

Hızlı kahvaltıların adresi Amerika

Fast food yemek tarzının vatanı Amerika, kahvaltıda da bu hızlı yemek yeme trendini koruyor. En azından hafta sonları dışında uzun kahvaltı sofralarını görmenin pek de mümkün olmadığı bu ülkede kahvaltıda üzerinde şurup ve meyvelerle servis edilen pancake en çok bilinen alternatiflerden birisi. Ayrıca ''scrambled eggs'' olarak da bilinen çırpılmış yumurta da Amerika'da çok seviliyor. Aynı zamanda dünyaca ünlü fast food restoranları ile bilinen Amerika'da yiyebileceklerinizle ilgili New York'da ne yenir ne içilir galerimize de mutlaka göz atın.

Dünyanın en güzel kahvaltı rotaları

Lavaş ve reçelle İran

İran'da da Fransa'ya benzer bir kahvaltı kültürü var. Tabii bir farkla. Burada kruvasan değil, taze lavaş ekmekler oluyor sofrada. Genellikle reçelle birlikte yenen lavaşların yanında özellikle de önemli bir misafir varsa hallm de bulunabiliyor. Halim kıyma, kimyon ve az miktarda şekerle hazırlanan bir kahvaltılık ve ülkede çok seviliyor.İran'ın bu ilginç kahvaltı kültürüyle tanışmak isterseniz, Tahran uçak biletlerini karşılaştırabilirsiniz.

Dünyanın en güzel kahvaltı rotaları

Denizden çıkan kahvaltıyla Rusya

Çok geniş bir coğrafyaya yayılan Rusya kahvaltı konusunda da bu geniş topraklardan izler taşıyor. Kuzey-güney veya doğu-batı arasında farklı alışkanlıklar görülse de tipik bir Rus kahvaltısında genel olarak lakerda, yumurta ve daha özel kahvaltılarda ise havyar görmek mümkün. Rusya'nın başkenti Moskova'ya uçmak için İstanbul-Moskova uçak bileti fırsatlarına ve Ankara-Moskova biletlerine göz atabilirsiniz.

Dünyanın en güzel kahvaltı rotaları

 

Espresso ve mozarella ile İtalya

Dünyaca ünlü mozarella peyniri ve pizzaları ile bilinen İtalya kahvaltı konusunda da bu lezzetlerin hakkını veriyor. Genellikle taze mozarella peyniri yanında "tramezzini" olarak bilinen ekmekler, fesleğen, domates ve espresso veya cappucino ile servis edilen İtalyan tarzı kahvaltı bizim kültürümüze en yakın örneklerden biri. Yakın zamanda bu lezzetlerin tadına yerinde bakmayı planlıyorsanız, hemen İtalya uçak bileti fırsatlarını karşılaştırın.

Dünyanın en güzel kahvaltı rotaları

Akdeniz lezzetleri ile İspanya

Lezzetli tapasların diyarı İspanya'da kahvaltılar da bu geleneğin bir devamı gibi. Genellikle ‘'Pan a la Catalana'' olarak anılan ve üzerine yerleştirilen peynir ve domateslerle ısıtılarak servis edilen atıştırmalıklar kahvaltıların vazgeçilmezi. İspanyol kahvaltısında ayrıca fesleğen ve diğer Akdeniz sebzelerini de bulabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de lezzetli... İspanyol lezzetlerinin tadına bakmak için başkent Madrid'e ve ülkenin diğer şehirlerine uçabilirsiniz.

Dünyanın en güzel kahvaltı rotaları

Sonsuz çeşitlerle dolu Türkiye

Gelelim ülkemize. Türkiye'de kahvaltı demek özellikle de hafta sonları başlıbaşına bir hazırlık gerektiren bir ritüel demek. Beyaz peynir, kaşar, tulum gibi peynirler, yumurta, bal ve kaymak, reçeller, zeytin, domates, salatalık ve tabii yanında da taze demlenmiş çayla tipik bir Türk kahvaltısını hazırlamak mümkün. Eğer Akdeniz veya Ege'deyseniz tüm bunlara çeşitli otları da ekleyebilirsiniz. Ülkenin hemen her yerinde lezzetli kahvaltı adresleri bulmak mümkün. Ancak bu konuda Van'ın özel bir yeri var. Bu şehrin adı ile açılan kahvaltı salonlarını özellikle son yıllarda Türkiye'nin hemen her yerinde görebilirsiniz. Bu meşhur kahvaltının tadına yerinde bakmak isterseniz de ister Ankara'danister İstanbul'dan veya bulunduğunuz her yerden uçak biletlerini karşılaştırabilirsiniz.

Dünyanın en güzel kahvaltı rotaları

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.